
Ciekawa inicjatywa obywatelska

W tarnobrzeskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" 8 października br. rozpoczęto cykl spotkań edukacyjno-warsztatowych w ramach realizacji Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich "Aktywny Wyborca". Celem tego programu jest wspieranie działań inicjowanych przez organizacje pozarządowe w zakresie realizacji zadań publicznych. Obszarem realizacji programu jest integracja i aktywizacja społeczna w zakresie praw i wolności człowieka i obywatela. Program będzie realizowany do końca bieżącego roku w formie zajęć prelekcyjno-wykładowych, warsztatów edukacyjnych oraz mitingów społecznych w różnych grupach liczących do 25 osób i obejmujący swoim zakresem przeprowadzanie sondaży wśród respondentów, prowadzenie zajęć prelekcyjno-wykładowych, warsztatów, mitingów, punktu poradnictwa oraz kolportaż materiałów i zamieszczanie ich treści na stronach internetowych. W trakcie prowadzonych zajęć poruszane są kwestie dotyczące znajomości prawa wyborczego i programów wyborczych w odniesieniu do wyborów parlamentarnych i samorządowych, zasad współtworzenia lokalnych strategii i planów rozwoju, rozpoznawania potrzeb społeczności lokalnej i sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów społecznych oraz podejmowanie w tych aspektach prób diagnozowania sytuacji społeczności lokalnej. Całość tych zajęć w zakresie realizacji programu koordynuje przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Tarnobrzegu i radny Rady Miasta Tarnobrzeg Włodzimierz Trybuła.
Przy Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana" w Tarnobrzegu działa także Młodzieżowa Akademia Działalności Społecznej (MADS). Powstała ona dzięki inicjatywie i szerokiemu zaangażowaniu funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Zespołu Młodych. Celem działalności Akademii jest zwiększenie wiedzy na temat praktycznego działania społecznego w środowisku lokalnym oraz umożliwienie znajomości nauki społecznej Kościoła wśród młodzieży. Prowadzone są zajęcia o charakterze warsztatowo-seminaryjnym. W bieżącym roku dotychczas w ramach MADS zorganizowano 5 konferencji. Wiodącymi tematami wykładów były: Sytuacja geopolityczna na świecie, Nauka Kościoła na temat działalności społecznej i politycznej, Media lokalne jako źródło informacji o działalności społecznej, Jak informować o swojej działalności, Nauczanie Papieża Jana Pawła II - rozmowa z Kardynałem Josefem Ratzingerem, Jak prowadzić własną działalność wydawniczą, Formy działalności społecznej, Właściwy dobór sposobów i metod działalności społecznej, Znaczenie formacji katolicko-społecznej w działalności publicznej oraz Działalność publiczna jako wyzwanie dla młodego pokolenia - w świetle nauki Papieża Jana Pawła II.
Oprócz wykładów prowadzone są zajęcia warsztatowe mające na celu zapoznanie młodzieży z problematyką dziennikarską, tzw. warsztaty dziennikarskie. Zajęcia prowadzone są przez mgr Rafała Trzcińskiego, wykładowcę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykładowca dzieli się z uczestnikami zajęć refleksjami ze swojej działalności jako korespondenta wojennego na Bliskim Wschodzie jak również dziennikarza zajmującego się problematyką religii wschodnich, szczególnie islamu, buddyzmu i hinduizmu. W tym miejscu miał również okazję prowadzenia działalności dziennikarskiej na Dalekim Wschodzie Azji. W wyniku prowadzonych zajęć zauważa się duże zainteresowanie wśród młodzieży w/w tematyką. Młodzież ma również możliwość publikowania swoich artykułów na łamach wewnętrznego biuletynu Stowarzyszenia "Nasz Głos".
Rafał Tracz (e-mail)