II Diecezjalny Kongres Różańcowy w Sandomierzu zainaugurowany został 22 sierpnia o godzinie 16.00 Mszą świętą koncelebrowaną przez blisko 100 kapłanów pod przewodnictwem metropolity lubelskiego arcybiskupa Józefa Życińskiego. W koncelebrze uczestniczyli także Ordynariusz sandomierski biskup Andrzej Dzięga, biskup senior Wacław Świerzawski, oraz biskupi pomocniczy z Sandomierza: bp Marian Zimałek i Edward Frankowski i z Zamościa bp Mariusz Leszczyński. W bazylice katedralnej zgromadzili się alumni, siostry zakonne i wierni świeccy - delegaci parafii z diecezji sandomierskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń z pocztami sztandarowymi i emblematami.
W słowie wstępnym bp Andrzej Dzięga nawiązał do listu Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae, który był inspiracją do zorganizowania Kongresu i do parafialnych dni różańcowych, które były przygotowaniem do uroczystości diecezjalnych. Wspomniał też o pierwszym Diecezjalnym Kongresie Różańcowym, który miał miejsce w Sandomierzu przed 55 laty. W homilii abp Życiński mówił o problemach i zagrożeniach współczesnego świata, wobec których staje Kościół i chrześcijanin, ale wskazywał także na znaki nadziei, na "światło, które nieustannie płonie, łaskę, która wciąż jest udzielana i których świadkiem ma być każdy z nas - na wzór Maryi". Wskazywał na konkretne przykłady złych wyborów dokonywanych przez całe społeczeństwa i ich konsekwencje, ale też na budujące nadzieję postawy wielu ludzi. Stwierdził, że trzeba ukazywać konieczne do właściwych wyborów światła, które niosą nadzieję - takim światłem jest wskazywana przez Jana Pawła II Eucharystia, są nim wyniesieni na ołtarze: św. Urszula Ledóchowska, św. bp Józef Sebastian Pelczar, wkrótce beatyfikowana M. Teresa z Kalkuty, są nim także modlitwa różańcowa i ten rozpoczynający się Różańcowy Kongres.
Po błogosławieństwie procesję do dominikańskiego kościoła św. Jakuba, który jest różańcowym sanktuarium z racji czczonego tam obrazu Matki Bożej Różańcowej, poprowadził biskup Mariusz Leszczyński. Tam miały miejsce Nieszpory maryjne, a następnie modlitwa osób konsekrowanych, alumnów, apel, czuwanie modlitewne i Msza święta, którą o północy odprawił biskup Edward Frankowski.
Ks. Andrzej Jakóbczak (e-mail)