240. rocznica wyniesienia na ołtarze bł. Wincentego Kadłubka - patrona diecezji sandomierskiej i miasta Sandomierza oraz prepozyta kolegiaty sandomierskiej w latach 1186-1207, była obchodzona szczególnie uroczyście w dniach 9-10 października br. w Sandomierzu. Tegoroczny odpust wincentiański połączony był z uroczystą sesją zaproszonych kapituł katedralnych oraz z udziałem ojców opatów ze zgromadzienia cystersów.
Centralnym wydarzeniem świętowania była niedzielna procesja z relikwiami bł. Wincentego z seminaryjnego kościoła św. Michała do sandomierskiej katedry oraz Msza święta pod przewodnictwem bp Andrzeja Dzięgi. W homilii ordynariusz ukazał postać mistrza Wincentego, który zawsze stawiał Boga w centrum wszystkich spraw. - Dzisiaj często krążymy wokół różnych problemów i nie umiemy znaleźć ich rozwiązania, bo nie umiemy w centrum postawić motywacji religijnej, teologicznej, sięgającej do Boga i do Jego łaski, mocy i świętości. Dopóki Polska i Europa nie będzie umiała w centrum swoich problemów, na które szuka rozwiązania powrócić do tego najważniejszego motywu: dobra, prawdy, piękna, sprawiedliwości i miłości, do Boga samego, dopóty będziemy się szamotali i krążyli dookoła, a proponowane rozwiązania zawsze będą doraźne i nieskuteczne - mówił biskup sandomierski.
Eucharystię i procesję poprzedziła sesja historyczna połączona z prelekcją prof. dr. hab. J. Szymańskiego nt. "Początki Kapituł Polskich", która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym. Dopełnieniem świętowania była sobotnia popołudniowa procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka z Instytutu Teologicznego imienia tegoż Błogosławionego do kościoła św. Michała w Sandomierzu i Msza święta przy Jego relikwiach oraz dwie prelekcje: red. Krzysztofa Burka nt. "Kult bł. Wincentego w Sandomierzu" i prof. Jerzego Stępnia nt. "Błogosławiony Wincenty i jego aktualność na czasy jednoczącej się Europy", które pokazały, że mistrz Wincenty nie jest historią, ale jest dniem dzisiejszym sandomierskiego Kościoła i Polski. Również dzisiaj mistrz Wincenty otwiera kolejne drzwi prowadzące na drogi jedności narodu polskiego i narodów Europy oraz na drogi jedności wewnętrznej człowieka, który umie napełnić swoje życie modlitwą i pracą.
W uroczystościach udział wzięli profesorowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, krakowskich i poznańskich uczelni oraz przedstawiciele najstarszych polskich kapituł: kapituły archikatedralnej gieźnieńskiej, kapituły krakowskiej, poznańskiej, wrocławskiej, płockiej, włocławskiej, kieleckiej, warmińskiej, kolegiackiej św. Jerzego z Gniezna, gnieźnieńskiej, sandomierskiej, opatowskiej i dwóch najmłodszych w diecezji sandomierskiej: stalowowolskiej i ostrowieckiej. Byli także obecni ojcowie i bracia cystersi na czele z ojcami opatami z Mogiły spod Krakowa, z Jędrzejowa, gdzie jest grób bł. Wincentego, ze Szczyrzyca oraz opat prezes kongregacji cysterskich z Wąchocka.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)