
Relacje psychoterapii i religii

Prężnie działający sandomierski Klub Dyskusyjny UNIVERSUM we współpracy z Muzeum Okręgowym i Klubem Inteligencji Katolickiej w tym mieście zorganizował 21 maja br. kolejny wykład w ramach Forum Myśli Chrześcijańskiej. Gościem Forum był teolog i filozof religii o. prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP, znany krakowski dominikanin, autor licznych prac drukowanych i wystąpień w mediach związany jest z Papieską Akademią Teologiczną i Uniwersytetem Jagiellońskim.
Wykład "Psychoterapia a religia" był odpowiedzią na kilka zasadniczych pytań: czym jest psychoterapia czyli psychologia w działaniu, jaka jest różnica między poczuciem winy a sumieniem, czy psychologia i psychoanaliza mogą zastąpić życie religijne człowieka?
Kwintesencją wykładu było stwierdzenie, że psychologia w formie psychoterapii ma doprowadzić do dojrzałości emocjonalnej czyli umocnienia ego - własnego ja. Dojrzałość religijna polega na przekraczaniu ego - przekraczaniu siebie w akcie miłości i zawierzenia. Sumienie według wizji chrześcijańskiej nie utożsamia się z poczuciem winy, ale jest sądem rozumu praktycznego. Roztropne sądy sumienia doprowadzają do sakramentu spowiedzi - spotkania prawdy człowieczej z Bożym miłosierdziem. Ważnym wnioskiem wykładu o. Kłoczowskiego stało się stwierdzenie, że terapeuta nie powinien wkraczać w sferę światopoglądową, pozostawiając ją duszpasterzom, zaś spowiednicy w swojej posłudze winni posiłkować się doświadczeniem psychologów i psychiatrów.
Po wykładzie jak zwykłe podczas Forum pojawiło się wiele pytań postawionych prelegentowi dotyczących m.in. aspektów psychologii Karla Junga, modnych dziś tematów opętania - egzorcyzmów i relacji psychologa - terapeuty - duszpasterza.
Spotkanie na Sali Malinowej sandomierskiego Domu Katolickiego św. Józefa zgromadziło bardzo dużą liczbę osób: księży, członków KIK, katechetów, nauczycieli, studentów oraz sandomierskie środowiska lekarzy i psychologów.
Ks. Roman Bogusław Sieroń (e-mail)