
Msza święta w intencji "staszowskiej dwójki"

6 listopada obchodzono 8. rocznicę nadania imienia Ignacego Jana Paderewskiego Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 oraz 10. rocznicę powstania Publicznego Gimnazjum nr 2 w Staszowie. Mottem przewodnim były słowa Jana Pawła II: "Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość".
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego w intencji uczniów i nauczycieli, którą sprawowali ks. Henryk Kozakiewicz - proboszcz parafii i ks. Zbigniew Kata - prefekt staszowskiej "dwójki". W homilii ks. Zbigniew Kata przypomniał historię powstania szkoły oraz postać jej patrona. W wezwaniach modlitwy wiernych uczniowie modlili się za swoich nauczycieli oraz za tych, co zginęli w obronie Ojczyzny. W darach ofiarnych zaś złożyli świecę, Pismo Święte, różaniec, zeszyt, flagę oraz chleb i wino. Uroczystości uświetnił chór nauczycielski pod batutą Michała Żala.
Następnie w parku im. Adama Bienia posadzone zostały "Dęby Pamięci" dla uhonorowania nauczycieli ze Staszowa zamordowanych w Katyniu kapitana Józefa Jaronia oraz porucznika Jana Wróblewskiego. Należy zaznaczyć, iż posadzenie dębów było kulminacyjnym punktem akcji "Katyń ...ocalić od zapomnienia", w której to "staszowska dwójka" wzięła udział. W ramach tej akcji, na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, posadzone zostaną w parkach i skwerach w całej Polsce 21.473 dęby. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.
Dalsza część uroczystości odbyła się już w budynku szkoły, gdzie m.in. zebrani goście obejrzeli program artystyczny na temat zbrodni katyńskiej i zaśpiewali wraz ze szkolnym chórem patriotyczne pieśni.
Agata Bazak