
Powrót odnowionego obrazu do katedry

Do sandomierskiej bazyliki katedralnej powrócił odnowiony i zakonserwowany obraz przedstawiający Narodzenie Najświętszej Marii Panny namalowany przez Łukasza Orłowskiego, jako pierwotne płótno do ołtarza głównego. Zabytkowe płótno odnaleziono podczas prac konserwatorskich w katedrze w 2008 roku. - Podczas prac, gdy zdejmowano z nastawy ołtarza głównego obrazu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zamówiony przez kapitułę w 1894 r., a ukończony w r. 1897 u malarza Józefa Buchbindera, odnaleziono pod nim drugi obraz. Okazało się, że pod spodem znajduje się obraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który namalował dla tego ołtarza w 1756 r. krakowski malarz Łukasz Orłowski (1715-1765) - tłumaczyła Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego. Autorstwo Orłowskiego potwierdza oryginał kontraktu zachowany w Archiwum Kapitulnym oraz dobrze czytelna sygnatura artysty widoczna na odkrytym obrazie - dodała kustosz. Po latach obraz Orłowskiego zdecydowano się zastąpić kompozycją Buchbindera, z uwagi na zniszczenie obrazu. Miało to miejsce podczas restauracji katedry za czasów bp. Antoniego Sotkiewicza.
Obraz przedstawia scenę narodzin Maryi. Postacie służebnych pochylone są nad kołyską, skupione przy czynności pielęgnacji wykonują gest prezentacji Maryi. Postać św. Anny leżącej na łożu ukazana jest na drugim planie, w innej przestrzeni, stając się w ten sposób niejako atrybutem sceny narodzin. Wymowę dzieła wzbogacają umieszczone na obrazie symbole, takie jak lilia i korona oraz powtórzony dwukrotnie monogram Matki Bożej.
Obecnie obraz został umieszczony w katedrze na ścianie zachodniej, pod chórem. Obraz powrócił z konserwacji, która objęła m.in. uzupełnienie znacznych ubytków malarskich, wyprostowanie zawiniętego z dwóch stron płótna i naciągnięcie go na nowe krosno.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)