
Msza Krzyżma i pielgrzymka LSO do katedry

Na Mszę świętą Krzyżma do sandomierskiej bazyliki przybyli 5 kwietnia 2012 roku lektorzy, ministranci oraz scholanki w Diecezjalnej Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza. Ponad 1,5 tys. młodych osób wraz z biskupem ordynariuszem Krzysztofem Nitkiewiczem, bp. Edwardem Frankowskim oraz swoimi duszpasterzami dziękowało Bogu za dar kapłaństwa. Przed rozpoczęciem liturgii biskup ordynariusz udzielił błogosławieństwa i wprowadził w posługę animatora 8 lektorów, którzy przez ostatni rok przeszli odpowiednią formację liturgiczną i wychowawczą. Następnie sprawowana była liturgia Mszy świętej Krzyżma pod przewodnictwem pasterza diecezji wraz z biskupem pomocniczym oraz licznie przybyłymi kapłanami prezbiterium diecezji sandomierskiej.
Msza Krzyżma, podczas której poświęcane są oleje święte (chorych, krzyżmo i katechumenów) jest wyrazem jedności i wspólnoty duchowieństwa diecezji. Podczas homilii bp K. Nitkiewicz zwrócił uwagę na znaczenie powszechnego kapłaństwa wynikającego z przyjęcia chrztu. - Musimy o tym najdrożsi pamiętać, wystrzegając się wobec świeckich paternalizmu i przedmiotowego traktowania. Musimy pamiętać o świeckich, którzy dźwigają ciężar utrzymania kościołów, duszpasterzy oraz innych instytucji diecezjalnych. Nasi wierni są naprawdę dobrze przygotowani, posiadają rozległe kompetencje i są gotowi nam pomagać w różnych dziedzinach duszpasterstwa. Zaproście ich do współpracy w dziedzinie katechezy, przygotowania małżeństwa, administracji. Nie lękajcie się powierzyć im odpowiedzialnych zadań. Zobaczycie, że nie zawiodą, a ich świadectwo będzie nieraz bardziej przemawiające niż wasze - mówił bp K. Nitkiewicz. Mówiąc natomiast o znaczeniu kapłaństwa służebnego, które uobecnia się w Ludzie Bożym Chrystusa stwierdził: - Posługując, jako kapłani w imieniu i mocą Chrystusa dajemy ludziom to, czego świat doczesny dać im nie może. Nie mamy żadnych politycznych ani biznesowych celów, a jedynie zbawienie człowieka. Dlatego ci, którzy chcą zająć miejsce Stwórcy i sami decydować o tym, co jest dobre a co złe, nigdy nie zaakceptują Jego sług. Bo chociażby kapłani byli nieliczni i ułomni, będą zawsze, przez samą swą obecność widzialnym znakiem Boga, jak wieże kościołów czy przydrożne krzyże. Nie jesteśmy bez grzechu i potrzebujemy nawrócenia, jednak ukazywanie duchowieństwa katolickiego tylko w negatywny sposób jest bardzo niesprawiedliwe i nie uwzględnia tego, co uczyniło ono i nadal czyni dla dobra człowieka tu na polskiej ziemi i gdziekolwiek istnieje Kościół. Odnawiając dzisiaj przyrzeczenia z dnia naszych święceń, pragniemy jeszcze ściślej zjednoczyć się z Chrystusem, pragniemy Go naśladować w sposobie bycia i powrócić do pierwotnej gorliwości - dodał biskup sandomierski.
Podczas wspólnej Eucharystii przybyli kapłani odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia złożone w dniu święceń. W trakcie liturgii biskup ordynariusz poświęcił oleje święte, które przez kolejny rok służyć będą przy udzielaniu sakramentów chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich. Na zakończenie wspólnego modlitewnego spotkania biskup Krzysztof Nitkiewicz jeszcze raz podziękował za przybycie Służbie Liturgicznej Ołtarza, którą zaprosił na spotkanie w Seminarium Duchownym, gdzie alumni wraz z przełożonymi przygotowali ministrantom oraz lektorom program przybliżający tajemnicę powołania oraz przyjacielskie spotkanie. Podczas pobytu w seminarium ministranci i scholanki mogli zwiedzić zakamarki uczelni, dowiedzieć się o jej funkcjonowaniu oraz posłuchać świadectwa o powołaniu od samych alumnów.
Ks. Tomasz Lis (e-mail)