
Tomaszowa uroczystość w Sandomierzu

6 marca 2010 roku w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się doroczna uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu. Wzięli w niej udział biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski, wspólnota seminaryjna na czele z rektorem ks. Janem Biedroniem, profesorowie i spowiednicy sandomierskiej Alma Mater, a także kapłani z diecezji oraz siostry zakonne. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą sprawowaną pod przewodnictwem Pasterza Diecezji Sandomierskiej w kościele seminaryjnym pw. Św. Michała Archanioła. Gromadzimy się dzisiaj, aby zaczerpnąć z bogactwa postaci św. Tomasza z Akwinu - zwrócił się do zebranych na rozpoczęcie modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz. Święty Tomasz z jednej strony dotykał swoim umysłem najwyższych Bożych Tajemnic, z drugiej był prostym zakonnikiem, który żył w harmonii z braćmi i w posłuszeństwie wobec przełożonych. Łączył mądrość z prostotą życia stając się w ten sposób wzorem dla każdego z nas, a w sposób szczególny dla alumnów przygotowujących się do kapłaństwa - podkreślił ordynariusz. W wygłoszonej homilii ks. Kazimierz Skawiński, profesor Seminarium Duchownego w Sandomierzu mówił z kolei na temat Bożej Mądrości i jej ujęciu w dziełach Akwinaty.
Po Eucharystii uczestnicy spotkania wysłuchali dwóch wykładów, które wygłosili profesorowie sandomierskiego seminarium. Pierwszy z prelegentów ks. prof. dr hab. Józef Krasiński mówił o Akwinacie sandomierskim ks. prof. Wincentym Granacie, podkreślając jego głęboki szacunek dla dziedzictwa tomistycznego. Ks. Granat uprawiał teologię zaangażowaną, żywą i egzystencjalną - mówił ks. Krasiński. Według niego dogmatyka i duszpasterstwo nie mogą stać obok siebie, ale muszą się wzajemnie przenikać - podkreślił prelegent, akcentując również wielki dorobek naukowy ks. Granata, którym zasilił nie tylko teologię, ale również chrześcijańską kulturę.
Ks. dr hab. Jacek Łapiński, drugi z wykładowców, wygłosił referat zatytułowany Sacrum domostwa. Prelegent zauważył, że w dzisiejszym świecie przestrzeń religijna (sacrum) jest zamieniana na świecką (laicum). W erze człowieka współczesnego, domostwo, rozumiane nie tylko jako budynek, lecz także jako fragment przestrzeni egzystencjalnej, gdzie człowiek przeżywa swoje istnienie, również ulega desakralizacji, co doprowadza do utraty więzi i braku korzeni - mówił ks. Łapiński. Wykładowca zwrócił również uwagę na fakt, że dom staje się dzisiaj coraz częściej miejscem zamknięcia i prywatności, które prowadzą do zjawiska niespotykanego wcześniej, jakim jest skrajna izolacja. Izolacja ta staje się nieznośna dla człowieka i powoduje, że ucieka on w przestrzeń ulicy, natłoku i osaczenia przez media i reklamę - zauważył ks. Łapiński. Prelegent podkreślił również konieczność budowania pomostu w dzisiejszym świecie pomiędzy sacrum a laicum, co pomoże poprawić jakość ludzkiego życia.
Na zakończenie uroczystości bp Nitkiewicz podziękował wspólnocie seminaryjnej za zorganizowanie uroczystości, a wszystkim obecnym za przybycie.
Ks. Michał Szawan