
Rozpoczęło się Nawiedzenie Matki Bożej

Na Świętym Krzyżu 13 września 2008 roku rozpoczęła się w diecezji sandomierskiej druga Peregrynacja Jasnogórskiej Matki Bożej w Świętym Wizerunku Nawiedzenia pod hasłem "Witaj Królowo, Matko i Nadziejo nasza". - Radosnym sercem witamy Ciebie Jasnogórska Pani w sandomierskim Kościele! Wyśpiewujemy nasze skromne, acz szczere witaj, bądź pozdrowiona, witaj Królowo, Matko i Nadziejo nasza, witaj i poprowadź nas przez sandomierską ziemię po drogach Syna Twojego Jezusa Chrystusa - powiedział biskup sandomierski Andrzej Dzięga witając Maryję w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. - Gdy stoimy przed Tobą Królowo, Matko i Nadziejo nasza czujemy, jak otwiera się nasze serce, jak ożywa nasza wiara, nadzieja i miłość - dodał biskup sandomierski. Uroczystą Mszę Świętą na ołtarzu polowym pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego celebrowało prawie 30 biskupów oraz ok. 180 kapłanów. W homilii metropolita katowicki abp Damian Zimoń podkreślił, że czas Nawiedzenia będzie "wielką ewangelizacją Kościoła sandomierskiego" i rozważaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Kaznodzieja przywołał postać kard. Stefana Wyszyńskiego oraz dzieje peregrynacji Jasnogórskiej Ikony w Polsce. Abp Zimoń stwierdził, że dzieło peregrynacji zapoczątkowane przez kard. Wyszyńskiego przyniosło wspaniałe duchowe owoce w postaci nawróceń, pojednania, ożywienia wiary i chrześcijańskiego świadectwa. Na zakończenie Mszy Świętej bp Andrzej Dzięga dokonał zawierzenia Maryi całej diecezji na błogosławiony czas Nawiedzenia. - Matko, na progu tego świętego czasu, klękam przed Tobą i Tobie samej zawierzam to dzieło, które się w naszym świętym Kościele sandomierskim rozpoczyna, a które Ty sama prowadź - modlił się ordynariusz. Podczas uroczystości bp Edward Frankowski odczytał zgromadzonym telegram od Benedykta XVI. Ojciec Święty zapewnił o modlitwie, aby to nawiedzenie przyniosło błogosławione owoce gorliwej wiary, rozmodlenia i pojednania zwaśnionych, obudziło ducha pokuty i potrzebę nawrócenia oraz uprosiło powołania kapłańskie i zakonne. Na czas Nawiedzenia papież udzielił apostolskiego błogosławieństwa.
W uroczystości powitania Matki Bożej wzięło udział ok. 10 tys. wiernych, którzy przybyli na Święty Krzyż ze wszystkich parafii w diecezji autobusami lub pieszo. Wśród nich była ponad dwutysięczna grupa młodzieży, która w tym dniu przeżywała XI Diecezjalne Spotkanie Młodych. Liturgię Mszy Świętej uświetniła orkiestra dęta z Komorowa oraz śpiew połączonych chórów z diecezji pod batutą s. Marioli Konopki. Przed Mszą Świętą pielgrzymi trwając w oczekiwaniu na Maryję odmówili koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz śpiewali maryjne pieśni. Wieczorem odbył się jeszcze Apel Jasnogórski, czuwanie modlitewne przy Obrazie Matki Bożej, modlitwa wdzięczności zmarłym za dar przekazanej wiary i Msza Święta o północy w intencji powołań.
Diecezja sandomierska od dziewięciu miesięcy bardzo intensywnie przygotowywała się na błogosławiony Czas Spotkania z Matką Bożą Jasnogórską, z Królową Polski, w Świętym Wizerunku Nawiedzenia, odwołując się do programu Wielkiej Nowenny oraz do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Ramowy program miesięcznego przeżywania przygotowania do peregrynacji był skoncentrowany na pierwszych czwartkach, piątkach, sobotach i niedzielach miesiąca. 12 sierpni, na zakończenie diecezjalnej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, została odprawiona Msza Święta pod szczytem, podczas której cała diecezja zaprosiła Matkę Bożą do siebie, aby nawiedziła wszystkie parafie. Zaproszenie to zostało ponowione w każdej parafii w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 26 sierpnia. W sierpniu i wrześniu w sanktuariach i świątyniach Maryjnych trwała Diecezjalna Modlitwa Oczekiwania, podczas której szczególnie modlono się o duchowe owoce Nawiedzenia. Ponadto w każdą niedzielę i święto, po każdej Mszy Świętej odmawiano tajemnicę Różańca świętego o duchowe owoce i łaski Nawiedzenia i o oddalenie ataków diabelskich. Na trasach wjazdowych do diecezji zostały ustawione bilbordy informujące o Nawiedzeniu Matki Bożej. Ich pomysłodawcą był ks. Stanisław Szczerek z Ożarowa. Na czas Nawiedzenia zostały także wykonane 4 stuły, oprawa na Ewangeliarz i świeca Maryjna. Projekt wyznaczony przez bp. Andrzeja Dzięgę przygotowali księża Andrzej Rusak i Dariusz Sidor. Stuły, które biskup podczas Nawiedzenia parafii będzie nakładał proboszczom, wykonały i przekazały w procesji z darami podczas Mszy Świętej na Świętym Krzyżu jako dar dla Matki Bożej na rzecz diecezji siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej z Sandomierza. Peregrynacja w diecezji sandomierskiej potrwa do 12 września 2009 roku, kiedy to Święty Wizerunek Nawiedzenia zostanie przekazany do archidiecezji łódzkiej.
Ks. Dariusz Woźniczka (e-mail)