Strona główna Wydarzenia

» WYDARZENIA » WIADOMOŚCI - KRONIKA (71)   
M E N U

Kronika

Wyszukiwarka

Wkrótce, kalendarium

Biuletyn

Słowo na dzisiaj

Katechezy niedzielne



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...






WYSZUKIWARKA SERWISU INFORMACYJNEGO >>>



20 listopada 2007: Kraków


"Ruch Biblijny i Liturgiczny" ma 60 lat

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, tuż obok Wawelu 20 listopada br. odbyła się konferencja naukowa poświęcona 60. rocznicy istnienia kwartalnika naukowego "Ruch Biblijny i Liturgiczny", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Teologiczne. Jeden z najlepszych polskich periodyków teologicznych, wydawany nieprzerwanie od 1948 r. ma obecnie bardzo wysoką punktację - 6 punktów - w skali oceny poziomu merytorycznego takich publikacji.
Honorowym gościem uroczystej sesji zatytułowanej "Sześćdziesiąt lat Ruchu Biblijnego i Liturgicznego w służbie odnowy biblijnej i liturgicznej w Polsce" był kard. Franciszek Macharski. Wśród gości sympozjum znaleźli się m.in. ks. prof. dr hab. Jan Maciej Dyduch, rektor PAT; ks. dr hab. Jan Daniel Szczurek, prof. PAT, dziekan Wydziału Teologicznego PAT oraz znani polscy teolodzy, bibliści i liturgiści. Obrady konferencji prowadził ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, prezes PTT i prorektor PAT ds. nauki i współpracy zagranicznej.
W części oficjalnej spotkania znalazły się: słowo powitania gospodarza ks. dr. hab. Grzegorza Rysia, rektora krakowskiego WSD; laudacja na cześć długoletniego redaktora naczelnego RBL ks. doc. dr. hab. Jerzego Chmiela, którą wygłosił ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek oraz okolicznościowe słowo Jubilata. Ks. Chmiel odwołał się do słów Jana Pawła II wzywającego do posługi myślenia w służbie Prawdy, które realizuje od lat krakowski periodyk naukowy. W tej części uroczystości znalazło się również odznaczenie wybitnego polskiego biblisty ks. Jerzego Chmiela medalem honorowym PTT "Bene merenti", które dokonali prezes PTT oraz jego następca na stanowisku redaktora naczelnego ks. dr Stanisław Wronka.
W części merytorycznej sympozjum wysłuchano wystąpień dotyczących zarówno kwestii biblijnych jak i liturgicznych związanych z RBL. Początki i rozwój RBL omówił ks. dr Sylwester Jędrzejewski SDB, sekretarz czasopisma. Powstający RBL opierający się na tradycjach przedwojennych, krakowskich czasopism "Przeglądu Biblijnego" i "Mysterium Christi" tworzyli bibliści tej miary co ks. prof. Aleksy Klawek i ks. prof. Stanisław Grzybek. Następny prelegent, ks. prof. dr hab. Tomasz Jelonek poruszał kwestię dojrzewania rozumienia Biblii w Kościele na łamach wydawanego przez ponad pół wieku RBL. W tym czasie w biblistyce światowej doszło do tak ważnych wydarzeń jak wydanie biblijnej encykliki Piusa XII "Divino Afflante Spiritu", konstytucji o Objawieniu Bożym "Dei Verbum" Drugiego Soboru Watykańskiego czy dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej o interpretacji Biblii w Kościele z 1993 r. Ten temat kontynuował ks. dr hab. Roman Bogacz, podejmujący kwestię niewątpliwej odnowy biblistyki katolickiej na łamach RBL, wydawanego w jakże odmiennych uwarunkowaniach politycznych, społecznych i kościelnych.
W drugiej części sympozjum dwaj liturgiści z PAT: ks. dr Janusz Mieczkowski i ks. dr Jarosław Superson SAC podjęli kwestię rozwoju ruchu liturgicznego w Kościele na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat oraz recepcji odnowy liturgicznej w Kościele w publikacjach RBL. Obrady zakończyło nakreślenie perspektyw na przyszłość krakowskiego periodyku na tle innych czasopism biblijnych i liturgicznych w Polsce, czego dokonał nowy redaktor naczelny kwartalnika ks. dr Stanisław Wronka. Po dyskusji prelegentów i zaproszonych gości sesję zwieńczył swoim słowem ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś, prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
Sandomierskie i stalowowolskie środowiska naukowe reprezentował na sympozjum ks. dr Roman B. Sieroń, sekretarz sandomierskiego oddziału PTT.

Sekretariat oddziału sandomierskiego Polskiego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

<<< DO TYŁUDodano: 0000-00-00 00:00:00


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 31 lipca 2013, godz. 16:56