Strona główna Biskup sandomierski
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» BISKUP SANDOMIERSKI » DOKUMENTY (23)   
M E N U

Życiorys

Herb

Dokumenty



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...



L I S T    P A S T E R S K I
BISKUPA SANDOMIERSKIEGO KRZYSZTOFA NITKIEWICZA
na Pierwszą Niedzielą Adwentu 2012 w Roku Wiary


Drodzy w Chrystusie Panu Bracia i Siostry,

Pierwsza Niedziela Adwentu wprowadza nas w atmosferę radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. To przyjście urzeczywistnia się w trzech zbawczych etapach. Pan zstąpił na ziemię, rodząc się w ubogiej betlejemskiej grocie. Po raz drugi ukaże się w chwale na końcu dziejów. Między pierwszym a ostatecznym przyjściem trwa czas Kościoła, w którym możemy spotkać Chrystusa przez łaskę wiary. „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie” (Łk 21, 36) - wzywa Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii, wyrażając pragnienie spotkania się z każdym z nas.

Eucharystia wielką tajemnicą wiary

Tegoroczny Adwent wpisuje się w Rok Wiary ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Ojciec św. zaprasza w nim do wejścia w „bramę wiary” abyśmy mogli żyć w komunii z Bogiem. Mówi, że drogą ku temu jest celebrowanie wiary w liturgii, zwłaszcza w Eucharystii, będącej „szczytem, do którego zmierza działalność Kościoła, i jednocześnie źródłem, z którego wypływa cała jego moc” (Benedykt XVI, Porta Fidei, 9; KL, 10). Eucharystia jest zbawczym i przez to największym darem jaki Kościół otrzymał od Chrystusa (por. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharystia, 11). On jest w niej obecny i przez nią działa, a cała wspólnota wierzących żyje ofiarą Chrystusa, Jego Ciałem i Krwią Przenajświętszą.

Kościół, celebrując Mszę świętą - pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa - uobecnia to zbawcze wydarzenie, w którym dokonuje się dzieło naszego Odkupienia (por. LG, 3). Odpowiedzią człowieka wierzącego na ten bezmiar Boskiej Miłości, powinno być świadome uczestnictwo w Eucharystii, wyrażające się w przyjęciu Słowa Bożego, posilaniu się przy stole Ciała Pańskiego i składaniu Bogu dziękczynienia (por. KL, 48). Msza św., szczególnie niedzielna, ma budować i umacniać naszą wiarę. Nakaz Jezusa: „To czyńcie na moją pamiątkę” (Łk 19, 22; l Kor 11, 24-26) stanowi wyraz Jego miłości oraz zatroskania o każdego z nas i cały świat.

Uczestniczyć w Eucharystii

Odwiedzając podczas wizytacji kanonicznej różne parafie naszej diecezji, stwierdzam niekiedy ze smutkiem i niepokojem, że uczestnictwo w świątecznych i niedzielnych Mszach ś w. stanowi w niektórych miejscach poważny problem. Zdaję sobie sprawę, że przyczyny tego zjawiska są złożone i sięgają nieraz odległych czasów. Tym bardziej wyrażam więc gorącą wdzięczność tym duszpasterzom, osobom zakonnym i wiernym świeckim, którzy podejmują działania mające na celu przywrócenie Mszy św. właściwego miejsca w życiu parafialnym i rodzinnym. To bowiem Eucharystia kształtuje właściwe relacje między ludźmi i tworzy wspólnotę. Ona uczy kochać tak jak kocha Chrystus i odnawia naszą miłość.

W Roku Wiary pragnę zachęcić wszystkich do przemyślenia osobistego udziału w niedzielnej i codziennej Ofierze Eucharystycznej. Proszę was drodzy Księża abyście sprawowali Najświętszą Eucharystię z wielką nabożnością, zachowując starannie przepisy liturgiczne. Celebrujcie ją także wtedy, gdy z różnych powodów nie ma intencji mszalnych związanych z ofiarą materialną (por. KPK, kann. 904-909, 945 §2). Zadbajcie o to, aby wasi wierni brali czynny udział w liturgii jako lektorzy i kantorzy. Niech w każdej parafii będzie liczne grono ministrantów oraz chór albo przynajmniej schola muzyczna. Uczyńcie to na Chwałę Bożą oraz dla duchowego pożytku Was samych i całej Wspólnoty.

Karmić się Eucharystią

Spotkanie się z Chrystusem w Komunii św. stanowi szczytowy moment w kontaktach człowieka z Bogiem. Błogosławiony Jan Paweł II przypomina nam, że „kto się karmi Chrystusem w Eucharystii, nie potrzebuje wyczekiwać zaświatów, żeby otrzymać życie wieczne: posiada je już na ziemi, jako przedsmak przyszłej pełni, która obejmie człowieka do końca” (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharystia, 18). Jest pożądane, aby wszyscy uczestnicy celebracji mszalnej przystępowali do Komunii św., o ile spełniają określone prawem warunki. Pamiętajmy, byśmy nigdy nie przyjmowali Ciała Pańskiego w stanie grzechu ciężkiego. Przy tej okazji warto podkreślić, iż przepisy Kościoła pozwalają uczestniczącym we Mszy św. na dwukrotne przyjmowanie Komunii sakramentalnej tego samego dnia. Ponadto należy pamiętać, iż wierni przyjmują Komunię świętą w postawie klęczącej lub stojącej. Jeśli przystępują do niej w postawie stojącej, winni przed jej przyjęciem wykonać należny gest czci - przyklękniecie lub skłon (OWMR, 160).

Adorować Najświętszy Sakrament

Msza święta jest nieodłącznie związana z adoracją Najświętszego Sakramentu. Daje ona sposobność poznania prawdy o Chrystusie. Pozwala zobaczyć Jego życie i cuda, Jego Mękę i śmierć, Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Ożywieni adoracją eucharystyczną trwamy przed Jezusem w uwielbieniu, wdzięczności, przeproszeniu i prośbie.

Niech zatem jednym z owoców Roku Wiary będzie obudzenie w naszych sercach pragnienia adoracji Najświętszego Sakramentu. To w niej Benedykt XVI widzi „eucharystyczną wiosnę Kościoła” (zob. Benedykt XVI, Przemówienie na audiencji generalnej 20 listopada 2010 r.). Siostry i Bracia, klękajcie często przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Dziękujcie Mu za to, że pozostał pośród nas i proście jak Apostołowie: „Panie, przymnóż nam wiary!” (Łk 17, 5).

Niech Rok Wiary, poczynając od tego Adwentu, stanie się okazją do odnowienia i ozdobienia tabernakulum, do zadbania o naczynia liturgiczne, lichtarze i szaty używane podczas sprawowania Ofiary Mszy św. Może warto będzie uporządkować zakrystię, zadbać o wystrój świątyni i jej otoczenie. Popatrzcie okiem wiary na Dom Boży, w którym jest obecny nasz Pan.

Z Jezusem eucharystycznym w Roku Wiary

Ufam, że tak wyrażana cześć dla Jezusa eucharystycznego przyczyni się do ożywienia w całej diecezji „potęgi wiary”, do otwarcia „księgi wiary przodków”, o czym mówił w Sandomierzu błogosławiony Jan Paweł II. Również Ojciec św. Benedykt XVI zachęca nas byśmy w Roku Wiary wspominali autentycznych jej świadków (zob. Benedykt XVI, Porta Fidei, 13). Taką osobą jest w Diecezji sandomierskiej Sługa Boży ks. Wincenty Granat, który swoje życie łączył z Eucharystią. Ten świątobliwy kapłan i wybitny naukowiec powtarzał często, że jedynie przed tabernakulum „można rozwiązać wszystkie problemy życiowe w serdecznym dialogu z Panem Jezusem” (Dla Boga i Kościoła. Sługa Boży ks. Wincenty Granat - świadectwa, oprac. H. I. Szumił, Sandomierz 2012, s. 75).

Siostry i Bracia. Korzystajcie obficie z daru Eucharystii, która jest mocą wiary. Niech codzienna lektura Pisma świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego, korzystanie z tygodników i książek katolickich, przyczynią się do lepszego rozumienia misterium Eucharystii. Od tego bowiem zależy prawdziwość i trwałość naszej wiary. Swoje życiowe sprawy włączajcie w krzyżową Ofiarę, by nadawać im sens. Przyjmujcie Ciało Chrystusa każdej niedzieli i w tygodniu. Uczestniczcie licznie i nabożnie w adwentowych „Mszach roratnych”. Niech Wasza wiara i miłość nie pozwolą, by Chrystus obecny w tabernakulum przebywał w samotności.

Prosząc Wszechmogącego Boga o dobre i owocne przeżywanie świętego czasu Adwentu, życzę Warn umiłowani w Chrystusie Panu byście byli potężni wiarą mocą Eucharystii.

Z błogosławieństwem pasterskim


Sandomierz, dnia 16 listopada 2012 roku

+ Krzysztof Nitkiewicz
BISKUP SANDOMIERSKI


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011