Strona główna Czytelnia
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» CZYTELNIA » WYKAZ WEDŁUG AUTORÓW (111)   
M E N U

Według autorów

Według tytułów

Wyszukiwanie

Nowości wydawnicze



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




Ks. dr Jacek Uliasz

Orły z rozwiniętymi skrzydłami

KSM z naszej diecezji wie, że szczególnie do niej odnoszą się słowa Ojca Świętego, że nas szukał, i przybyliśmy do niego, i za to nam dziękuje (2.04.2005). Kiedy w trakcie audiencji prywatnej KSM DS w Rzymie 3.07.2002 spojrzał na młodzież, to z namysłem i powoli uczynił znak Krzyża, błogosławił. Tego przeżycia nie da się zapomnieć! Wtedy pielgrzymi Stowarzyszenia przybyli z transparentem: "Gotowi służyć" Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.

Jan Paweł II w 1995 r. powiedział: "Chrystus wzywa Was do wielkich rzeczy - właśnie jako KSM". To odczytanie znaków czasu przez Chrystusowego Namiestnika jest wciąż podejmowane, dlatego wspomina o tym także Benedykt XVI: Wiem, że podczas ostatniej wizyty ad limina Jan Paweł II zachęcał Was do odrodzenia w Polsce Akcji Katolickiej wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. To zadanie zostało wykonane na płaszczyźnie strukturalnej. Trzeba jednak dołożyć starań, aby Akcja Katolicka i KSM miały coraz bardziej przejrzysty i dojrzały program oraz by został wypracowany ich własny profil duchowy (do Biskupów polskich, listopad 2005). Kiedy delegacja KSM naszej diecezji uczestniczyła, jako jedyna z Polski, w Międzynarodowym Kongresie Akcji Katolickiej (Rzym-Loreto, wrzesień 2004 r.), usłyszano prorocką zachętę Jana Pawła II do odważnego spojrzenia w przyszłość, ponieważ "Kościół was potrzebuje". Dlatego Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Diecezji Sandomierskiej trzyma z Kościołem w świecie, w Polsce i w diecezji.

Charyzmat i misja KSM

W 15-lecie reaktywowanego KSM w Polsce należy jeszcze raz odkryć na nowo, charyzmat i misję KSM, ale także odkrywać znaki czasu, aby w jednolitym formacyjnie i organizacyjnie Stowarzyszeniu, tworzyć, wraz z Akcją Katolicką w Polsce i w świecie, relacje nacechowane życzliwością i pełne spełnionych tęsknot za wspólnym uczestnictwem w Bożych dziełach i w życiu Kościoła Chrystusowego. Próbę tego stanowiło Ogólnopolskie Sympozjum (Sandomierz, 21.05.2005) pt. "Charyzmat i misja KSM w Kościele według DA 20", które pozostawiło przeświadczenie, że KSM jest Akcją Katolicką w jedności, świętości, powszechności i apostolskości Kościoła, co należy wciąż sobie i innym przypominać.

Przeszłość ma przyszłość

Idea stowarzyszeń katolickich ma w Polsce 87 lat (w Radomiu, 22.11.1919 powołano Związek Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej Diecezji Sandomierskiej), a sam KSM jako jeden z filarów Akcji Katolickiej 72 lata. Po latach okupacji niemieckiej oraz nocy komunizmu KSM reaktywowano w Polsce w 25 diecezjach, m.in. w Diecezji Sandomierskiej dekretem bpa Wacława Świerzawskiego 3 maja 1993 r. Od tego czasu jako organizacja kościelna posiada także osobowość prawną cywilną i wypełnia brak, który Kościołowi towarzyszył od 1939 r.

Reaktywowane KSM już dzisiaj przynosi wiele owoców. Cieszą organizowane przez nie inicjatywy oraz obecność Druhów i Druhen w wielu aspektach życia apostolskiego naszej diecezji. Warto wspomnieć o dziełach charytatywnych czy nawet misyjnych KSM. Tak rozumiana akcja świadczy o chrześcijaństwie przeżywanym w sposób dojrzały (Bp Andrzej Dzięga, maj 2003).

Formacja i akcja

Wśród wielu wydarzeń, które przez kilkanaście ostatnich lat przeżywało Stowarzyszenie, należy koniecznie wymienić Patronalne Święto, Uroczystość Chrystusa Króla, w trakcie której Przyrzeczenie złożyło już 551 członków. Następnie, XIV Zjazdów Diecezjalnych, trzy Pielgrzymki do Rzymu (1996, 2000, 2002), poświęcenie sztandaru (1996), jak również zawody sportowe oraz obozy letnie i zimowiska, rajdy, marsze na orientację, zloty i spotkania.

Formacja w KSM realizowana jest w oddziałach i kołach według programu diecezjalnego, w którym istotną role odgrywają szkolenia na różnych etapach oraz rekolekcje przed Przyrzeczeniem. Zawsze bardzo radosnym momentem jest erygowanie nowego oddziału, czego dokonywane jest parę razy w roku, co jest świętem nie tylko dla oddziału, ale i dla Zarządu. Z pewnością nie byłoby KSM gdyby nie systematyczna współpraca księży i młodzieży w oddziałach i kołach. Należą się im za to szczególne podziękowania.

Diecezja sandomierska uczestniczy czynnie w pracach Rady Krajowej, o czym świadczą parokrotnie listy gratulacyjne, ale także mianowanie 2 instruktorów ogólnopolskich i 12 diecezjalnych. Kadra naszej diecezji w 2003 r. prowadziła ogólnopolskie "Dni Formacyjne", o których napisano: szkolenie jakich mało. Osiągnięciem było wydanie "Vademecum Druha i Druhny KSM" (2002), podręcznika ukazującego podstawy programowe zaproponowane potem w całej Polsce. Powstaje seria wydawnicza pt. "Znaki czasu" (2004; 2005; 2007) i drukowany jest biuletyn "Gotów" (25 numerów).

Aktualnie Stowarzyszenie liczy ponad 45 oddziałów i kół, a w nich blisko 1000 druhów i druhen, z którzy wielu aktywnie działa w społecznościach lokalnych. KSM DS współpracuje z wieloma organizacjami (KIAK, DIAK, NSZZ "Solidarność", Polska Federacja Ruchów Obrony Życia) oraz z mediami.

Powszechnie i misyjnie

Niemal od początku KSM włączyło się w dzieło pomocy niepełnosprawnym i działalność charytatywną. Utrzymuje również od 1997 r. kontakty z Międzynarodową Federacją Akcji Katolickiej (FIAC), której ufa zostać członkiem, w trakcie przyszłorocznej pielgrzymki do Rzymu. Młodzieży towarzyszy także oczywista nadzieja na audiencję u Benedykta XVI i jego wpis do otwartej w 2005 r. "Księgi Pokoleń Jana Pawła II". KSM współpracuje z młodzieżową ACG we Włoszech, Rumunii, Litwie, a w szczególny sposób na Ukrainie.

Prowadzona od 1999 r. pomoc na rzecz Domu Dziecka w Załuczu w ramach grupy "Miłośników Pana Boga" poprawiła warunki życia ponad 110 pensjonariuszy. Równocześnie zapoczątkowano prace z młodzieżą w celu zainicjowania Katolyckoho Towarystwa Mołodi na Ukrainie. Organizowane obozy i szkolenia (ok. 400 osób) przyniosły owoc w postaci erygowania 21.11.2004 KTM w Diecezji Kamieniecko-Podolskiej. Zatwierdzenia Statutu, Regulaminu i wybranego Zarządu dokonał bp Leon Dubrawski. Aktualnie KTM liczy 33 członków i ok. 50 kandydatów, którzy stanowią apostolski zaczyn dla rozkrzewianie ideałów Stowarzyszenia na terenie całej Ukrainy.

Patriotycznie

W 2002 r. powstał Fundusz Wspierania Wychowania Patriotycznego Dzieci i Młodzieży "Patria" posiadający trzy cele: dofinansowywanie programów wychowujących do miłości Ojczyzny, wspomaganie troski o życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci oraz pomoc materialna ubogim. Akcje organizowane szczególnie 3 maja i 11 listopada mają być rozwijane we własnych środowiskach. Tej sprawie służyło m.in. wydanie dwóch pozycji książkowych: "Światło w podróży" (2002), "Oblicze Boga" (2004).

Maryja, Królowa Polski, Patronką KSM DS

KSM naszej diecezji postulowała, i z tego wciąż nie rezygnuje, wpisanie do Statutu KSM, Maryi, Królowej Polski jako swej Głównej Patronki. Formalny wniosek na forum krajowym w maju 2003 r. upadł, dlatego postanowiono poprzez Deklarację i Akt Zawierzenia (maj 2004 r.) uczynić wyraźnym Patronat Maryi: Przywołując całe duchowe dziedzictwo KSM, szczególniejszej opiece i orędownictwu Maryi - Królowej Polski, zawierzam niniejszym wszystkich Druhów i Druhny KSM Diecezji Sandomierskiej (bp Andrzej Dzięga).

Już samo istnienie Stowarzyszenia jest Bożym darem i znakiem zmieniających się czasów. Jednak po 15-tu latach od reaktywowania KSM trzeba się zapytać, czy wystarczająco byliśmy i czy jesteśmy, poddani Bożym natchnieniom, czy wykorzystujemy szansę na tworzenie w Kościele dobra, którego autorem jest Bóg posługujący się w historii swoimi Namiestnikami? Młodzież, dzisiaj tak różnorodna, poszukuje prawdziwej i głębokiej duchowości, a z drugiej strony jasnej i przystającej do obecnej chwili formuły organizacyjnej. KSM w naszej diecezji wciąż tą szansą jest, ponieważ jest organizacją nie tylko katolicką ale także kościelną.

ks. Jacek Uliasz
Asystent Kościelny KSM Diecezji Sandomierskiej


Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011