Strona główna Czytelnia
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» CZYTELNIA » WYKAZ WEDŁUG AUTORÓW (111)   
M E N U

Według autorów

Według tytułów

Wyszukiwanie

Nowości wydawnicze



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




Bp dr Marian Zimałek

Powitamy Maryję Królową, Matkę, Nadzieję naszą

"z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem"
Narodzenie NMP. Sulisławice, 8 IX 2008 r. (Rz 8,28-30; Mt 1,1-16.18-30)

1. Jesteśmy w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Sulisławicach na urodzinach Najświętszej Maryi Panny, Matki Chrystusa i naszej Matki. Jesteśmy w miejscu, do którego przez cztery wieki mieszkańcy Ziemi Sandomierskiej wydeptali pielgrzymie szlaki; tymi szlakami przybyliśmy również dziś na święto wszystkich kołysek, wózków dziecięcych i siewnego ziarna; jesteśmy tu w roku św. Pawła, 325. rocznicę zwycięstwa, które pod Wiedniem odniósł król Jan III Sobieski; towarzyszy nam świadomość, że zbliża się 400 lecie pojawienia się w Sulisławicach cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej (2010 r.); jesteśmy w przededniu wielkiego wydarzenia wiary, którym będzie nawiedzenie Maryi w znaku kopii obrazu jasnogórskiego; rozpocznie się ono w najbliższą sobotę 13 września na Świętym Krzyżu. Jesteśmy tu z najgłębszej potrzeby serca. Pragniemy bowiem wypowiedzieć Panu Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu naszą wdzięczność za narodzenie Tej, "z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem". Chcemy również dziękować za dar obecności Matki Bożej w dziejach Narodu Polskiego, diecezji sandomierskiej oraz w życiu każdej i każdego z nas; pragniemy dziękować za wszystkie lata doświadczania tej obecności na Jasnej Górze i w Sulisławicach, obecności, która zaowocowała tyloma łaskami. Któż zliczy łzy, które Matka Boża otarła? rany, które pomogła zagoić? choroby, z których uleczyła? Kto zmierzy nadzieję, którą wlała w zbolałe serca? wyrazi radość błądzących, których sprowadziła z bezdroży grzechu czy chorych, którym wyprosiła zdrowie? Za to wszystko, czego się nie da zmierzyć ani zliczyć, a co jednak było rzeczywistością, której tak wielu doświadczyło, pragniemy dziękować.

Przybyliśmy, Matko do Ciebie, na Twe urodziny z sercami przepełnionymi radością, żeby ponowić zaproszenie, które 12 sierpnia na Jasnej Górze wypowiedział Pasterz Diecezji, a prezbiterzy powtórzyli je we wszystkich kościołach i kaplicach; pragniemy jeszcze raz pochylić się nad treścią hasła Twojej wędrówki po naszych parafiach. Hasło to brzmi: "Witaj, Królowo, Matko i nadziejo nasza". "Salve Regina" = "Witaj Królowo" modli się Lud Boży począwszy od XI wieku; w sposób szczególny ta antyfona maryjna zrosła się z Sandomierzem i diecezją sandomierską. "Salve, Regina" śpiewał bowiem błogosławiony Sadok, przeor konwentu dominikańskiego przy kościele św. Jakuba wraz z czterdziestu ośmioma współbraćmi, których zamordowali Tatarzy w lutym 1260 r.; na obrzeżach Sandomierza znajduje się wzgórze zwane "Salve, Regina", z którym legenda wiąże ich pochówek; słowa "Maria spes nostra" = "Maryja, naszą nadzieją" były zawołaniem sługi Bożego bp Piotra Gołębiowskiego, wiernego świadka nadziei. Nawiązując do przytoczonych faktów Pasterz diecezji, bp Andrzej Dzięga za hasło peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego przyjął słowa: "Witaj, Królowo, Matko i nadziejo nasza". Wspomniane wydarzenia wiary skłaniają, żeby podczas obecnego odpustu zastanowić się nad treścią, jaka kryje się w tytułach: królowa, matka, znak nadziei.

2. Jest Maryja Królową. Już tradycja chrześcijańska IV w., chcąc podkreślić niezrównane dostojeństwo i potęgę Matki Bożej, obdarowała Ją tytułem "Królowa"; z czasem tytuł ten został utrwalony w pobożności ludowej i w liturgii oraz stał się motywem ikonografii, która często przedstawiała ukoronowanie Maryi. Podkreślano przy tym zawsze, że królewskość Matki Najświętszej jest udziałem w godności królewskiej Jej Syna, Jezusa Chrystusa. Losy narodu polskiego od zarania naszej państwowości są powiązane z Matką Bożą. Już u Jana Długosza spotykamy określenie "Królowa nasza"; w XVI w. Grzegorz z Sambora sławił Matkę Bożą Częstochowską jako Królową Polski i Polaków. Oficjalne nadanie Maryi tego tytułu nastąpiło w czasie najazdu szwedzkiego, po cudownej obronie Jasnej Góry, kiedy to 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w swoim ślubowaniu prosił Matkę Najświętszą, żeby zechciała być Królową Polski. Uroczystej koronacji obrazu jasnogórskiego (a należy zaznaczyć, że była to pierwsza koronacja w Polsce) dokonał bp Krzysztof Jan Szembek 8 września 1717 r. W okresie niewoli Jasna Góra stała się duchową stolicą narodu, a Królowa Polski ożywiała nadzieję Polaków, że Ojczyzna zmartwychwstanie. W niecałe dwa lata po odzyskaniu niepodległości Księżą Biskupi 27 lipca 1920 r., kiedy wojska sowieckie stały u bram Warszawy, ponowili wybór Maryi na Królową Polski: "Najświętsza Panno Maryjo, ... obieramy Cię na nowo naszą Królową i Panią i pod Twoją przemożną uciekamy się obronę". Na ich prośbę Pius XI ustanowił w 1923 r. dzień 3 maja Świętem Królowej Korony Polskiej; w dwa lata później kobiety polskie ofiarowały Matce Bożej Częstochowskiej insygnia władzy królewskiej: berło i jabłko z napisem: "Matko i Królowo Korony Polskiej,... rządź nami... Strzeż swego królestwa". W 1956 r., w trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza, z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Księża Biskupi na Jasnej Górze ponownie zawierzyli nasz kraj i naród Najświętszej Maryi Pannie: "Królowo świata i Polski Królowo, odnawiamy dziś śluby przodków i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową narodu polskiego uznajemy. Zarówno samych siebie, jak i wszystkie ziemie polskie i wszystek lud polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie". Wspomniałem już, że wyrazem podkreślenia królewskiej godności Matki Najświętszej były i są koronacje Jej obrazów. Na terenie naszej diecezji ukoronowano dotychczas pięć obrazów: w 1904 roku św. Józef Sebastian Pelczar ukoronował obraz Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu; 8 września 1913 r. półmilionowa rzesza pątników uczestniczyła w koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach, której dokonał bp Marian Ryx; w roku 1985 kard. Karol Wojtyła ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim; w 1991 bp Ignacy Tokarczuk nałożył korony na obraz Matki Bożej Bolesnej w Radomyślu n/Sanem, a przed rokiem bp Andrzej Dzięga ukoronował obraz Matki Bożej Różańcowej, Królowej Rodzin w Ożarowie.

3. Nazywamy Maryję Królową, nakładamy korony na Jej cudowne obrazy, bo widzimy w Matce Najświętszej potężną opiekunkę naszych sumień, strażniczkę dobrego czynu, Królową spraw codziennych, natchnienie w stanowieniu praw podobnych mądrością do Konstytucji 3 Maja. Umiłowanie Maryi, która od wieków króluje Narodowi Polskiemu wyraża się przede wszystkim naśladowaniem Jej postaw. Służebnica Pańska poprzez wszystkie swoje myśli, pragnienia, słowa i czyny była ojczyzną Boga. Taką praojcowie nasi obwołali Polski Królową; w taką wpatruje się każdy z nas, taką pragnie naśladować i taką chce witać podczas nawiedzenia. Pamiętamy bowiem, że istotą królowania Maryi jest służba. Maryja, Królowa, nadal pozostaje Służebnicą Pańską, króluje służąc, opiekuje się nami, broni, osłania przed złem, spieszy z pomocą. Pomni Jej orędownictwa będziemy Ją witać w diecezji i naszych parafiach po królewsku: pięknym słowem, modlitwą, dekoracjami oraz naszą wierną i ofiarną służbą Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie, parafii i rodzinie.

4. Jest Maryja Matką, Matką Chrystusa i Kościoła, Matką Bożą i naszą. Dał nam Ją sam Chrystus, który przed swoim zgonem powiedział do Niej, wskazując wzrokiem św. Jana: "Niewiasto, oto syn Twój", a do Jana rzekł: "Oto matka Twoja". Wszyscy potrzebujemy matki. Nawet Syn Boży, Jezus Chrystus korzystał z macierzyńskiej miłości Maryi. I tę najlepszą z matek oddał nam Zbawiciel za matkę. Mamy Matkę. Matkę ma Kościół. W jego narodzinach na Kalwarii i w Wieczerniku uczestniczyła Najświętsza Maryja Panna, "z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem". Matka Syna Bożego zjednoczona z Kościołem, zatroskana o Kościół, modląca się za cały Lud Boży jest zawsze z nami. Słowami: "Niewiasto, oto syn Twój" otworzył umierający Zbawiciel serce Maryi na nasz los doczesny i wieczny. Jej obecność, modlitwa, zatroskanie, pomoc, matczyna opieka są naszą siłą. Dlatego spieszymy do kościołów, pielgrzymujemy do Jej sanktuariów, bo tam spotykamy się z Nią, rozmawiamy, polecamy Jej nasze sprawy. Nie zapominamy również słów, które Pan Jezus skierował do nas, wskazując wzrokiem Maryję; "Synu, oto Matka twoja". Wzorem umiłowanego Ucznia bierzemy Ją do siebie i staramy się odpłacać sercem za serce. Pomni Jej napomnienia z Kany Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam (Syn) powie" wsłuchujemy się w każdą niedzielę i święto w głoszone nam w świątyni Słowo Boże, zgłębiamy je podczas rekolekcji, chłoniemy treść homilii i przemówień papieskich. Matką Ludu Bożego, Matką twoją i moją została Maryja na Golgocie, podczas wielkopiątkowej Ofiary krzyżowej, której pamiątką jest Eucharystia, Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi Tego, który się począł z Ducha Świętego i narodził z Maryi Dziewicy. W tajemnicy Wcielenia ma swoje źródło i zakotwiczenie owa głęboka więź, jaka istnieje między Najświętszym Sakramentem i Najświętszą Maryją Panną. Jesteśmy świadomi tego związku. Dlatego w dniu nawiedzenia pragniemy powitać Maryję pełnym udziałem w Eucharystii.

5. Maryja nadzieją naszą. Z zawierzenia Królowej potężnej i troskliwej Matce, rodzi się nadzieja. Maryja jest jej niezawodnym znakiem. W Niej ukazuje nam Pan Bóg ostateczny cel ziemskiego pielgrzymowania: niebo, spełnienie naszych nadziei. To, co Ojciec Niebieski uczynił Matce swojego Syna, gotów jest uczynić i nam, gotów podnieść ciebie i mnie do chwały i obdarzyć pełnią szczęścia, niebem. Otwieramy się na to światło nadziei, które idzie od Maryi ku nam. Kościół widzi w Niej "Znak nadziei", nadziei spełnionej; ta Jej tajemnica umacnia nadzieję naszą. Blask prawdy, która bije od Maryi, pada na nasze ludzkie drogi i dotyka czegoś najgłębszego w człowieku. W świetle tajemnicy Maryi odczytujemy nasze ostateczne przeznaczenie; możemy coraz bardziej zgłębiać prawdę o sensie i wartości ludzkiego życia, powołania, pracy, cierpienia i umierania. Dopełnienie życia doczesnego niebem jest jednak uwarunkowane wypełnieniem zadań, jakie Pan Bóg stawia człowiekowi na ziemi. Wszak Służebnica Pańska szła ku niebu przez Nazaret i Betlejem, Egipt i Jerozolimę, Kanę, Kalwarię i Wieczernik. Wypowiedziawszy w chwili zwiastowania "fiat", pozostała wierna temu słowu przez wszystkie dni swojego życia. Służyła wiernie, choć w Jej służbie nie brakło bólu, cierpienia i krzyża. Dziś Maryja wzywa mnie i wzywa ciebie, żebyśmy w naszej pielgrzymce wiary szli Jej śladami. Swoim radosnym Magnificat pragnie rozpalić w naszych sercach wielki płomień nadziei, że dopełnieniem doczesności będzie szczęśliwa wieczność.

6. W blasku Gwiazdy nadziei, patrzymy oczyma wiary na zadania, jakie stoją przed nami. Przez ponad ćwierć wieku kierunek działania wytyczał Kościołowi, Ojciec Święty Jan Paweł II. Prowadził wytrwale po tajemnicach Jezusa i Maryi. Będąc Świadkiem nadziei, podawał jej motywy, ożywiał nadzieję i umacniał ją, wskazując jej źródło. "Jestem człowiekiem zawierzenia, mówił w 1979 r. na Jasnej Górze. Nauczyłem się nim być tutaj". Nauczyłem się ufać na modlitwie przed tym Cudownym Obrazem; nauczyłem się wierzyć słowom, które Maryja powtarza, wskazując na swojego Syna: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Pamiętamy Jezusowe polecenie: "Napełnijcie stągwie". Więc stągwie serc naszych napełniajmy życiem według Ewangelii, chrześcijańską kulturą i tradycjami narodowymi. To będzie nasze Salve, Regina kierowane do Tej, która jest Gwiazdą nadziei. Stojąc dziś przed Jej Cudownym Obrazem Sulisławskim z całą mocą zawierzenia wołamy wraz z bł. Sadokiem i Męczennikami Sandomierskimi: "Salve, Regina, spes nostra salve", witaj, Królowo, witaj Matko, nadziejo nasza, witaj".


Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011