Strona główna Czytelnia
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» CZYTELNIA » WYKAZ WEDŁUG AUTORÓW (111)   
M E N U

Według autorów

Według tytułów

Wyszukiwanie

Nowości wydawnicze



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




Ks. dr Czesław Murawski

Konferencja do osób życia konsekrowanego podczas IX Dnia Życia Konsekrowanego

WSTĘP

Rodzina jest fundamentem społeczeństwa, narodu i Kościoła. Podkreślił to Sobór Watykański II. W Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym, wśród najbardziej palących zagadnień, na pierwszym miejscu umieścił rodzinę. I mówi Sobór tak: „szczęście osoby i społeczności ludzkiej oraz chrześcijańskiej wiąże się ściśle z pomyślną sytuacją małżeństwa i rodziny” (KDK 47). A zatem: i pomyślność i szczęście człowieka, jak również całej społeczności, zależy od tej sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina. Wielki Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że rodzina jest Bogiem silna, a Ojciec Święty Jan Paweł II dodał: a naród silny rodziną.

Współczesna rodzina jest jednak bardzo zagrożona. Nie czas i miejsce czynić tu wywody na temat tych zagrożeń, bo my wszyscy je widzimy, ukazują nam to media. Odnosi się wrażenie, że społeczeństwo wraca do czasów pogańskich. Dlatego też, Pasterz Diecezji ogłosił bieżący rok Rokiem Rodziny. O co Mu chodzi? Jaki cel stawia rodzinie i całej diecezji?

Założeniem Roku Rodziny jest przede wszystkim uświadomienie sobie roli i miejsca rodziny w naszym życiu, ale również i w życiu Kościoła, w życiu całego społeczeństwa. Poza tym, chyba najważniejszym zadaniem i celem jest odrodzenie rodziny. I dlatego jeżeli będziemy mogli powiedzieć za rok, czy za dwa, czy za więcej, po tych inicjatywach duszpasterskich, że przybyło nam rodzin mądrych, rodzin nawet zamożnych, rodzin szczęśliwych, rodzin świętych, to właściwie cel tego Roku zostanie osiągnięty.

1. Przygotowanie do Roku Rodziny

Przygotowaniem do Roku Rodziny była peregrynacja Figury Matki Bożej z Fatimy. Był to diecezjalny rachunek sumienia, ale równocześnie i pojednanie z Bogiem przez Maryję. Drugim wydarzeniem duszpasterskim przed Rokiem Rodziny były dekanalne pielgrzymki rodzin do Warszawy. Rodziny z każdego dekanatu pielgrzymowały do czterech stacji w Stolicy.

Stacja pierwsza miała miejsce na Żoliborzu, przy grobie Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki, a to dlatego, że w jego nauczaniu, w jego cierpieniu, było tak wiele troski o rodzinę.

Drugą stacją była archikatedra warszawska, gdzie spoczywa inny Sługa Boży, Wielki Prymas Tysiąclecia - Ks. Prymas Stefan Wyszyński, a jego działalność duszpasterska i nauczanie o rodzinie jest wiekopomne. Ksiądz Prymas Tysiąclecia z mocą bronił rodziny. Trzecia stacja miała miejsce w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, który jest Patronem Polski. Przy tej stacji grupy pielgrzymkowe modliły się za Ojczyznę, za naród.

I wreszcie IV stacja pielgrzymkowa - to budująca się Świątynia Świętej Bożej Opatrzności -Votum Narodu. W dolnym kościele sprawowana była Msza św. i na zakończenie dokonano zawierzenia rodzin każdego dekanatu Panu Bogu.

Ponadto, na terenie Diecezji, powstały Zespoły d.s. obchodów Roku Rodziny w Diecezji, którego zadaniem było przygotować program Roku Rodziny. To zadanie podjęli zarówno księża, jak i katolicy świeccy. Te spotkania odbywają się. Co miesiąc każdym dekanacie jest spotkanie duszpasterskie, najpierw samych kapłanów, aby omawiać program Roku Rodziny, następnie laikatu - przedstawicieli wszystkich ruchów, jakie istnieją na terenie Diecezji, a wszystko w tym celu, aby sobie uświadomić, co my możemy uczynić dla polskiej rodziny, dla rodziny w ogóle.

2. Program Roku Rodziny

Sam program Roku Rodziny przedstawia się następująco: w I Niedzielę Adwentu, czyli 28 listopada 2004 r., Pasterz Diecezji otworzył tu, w bazylice katedralnej, Diecezjalny Rok Rodziny. Bardzo ważnym i radosnym akcentem inauguracji Roku Rodziny, było wprowadzenie relikwii świętej Joanny Beretty Molla, która w wieku czterdziestu kilku lat, oddała swoje życie, aby uratować mającą się urodzić córkę. Ojciec Święty w 1994 roku ogłosił ją błogosławioną, a w roku ubiegłym - 2004, w maju, ogłosił ją świętą. Obok małżonków Beltrame Quatrocchi, Joanna Beretta Molla jest nową patronką rodzin.

W Uroczystość Świętej Rodziny - w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w parafiach dokonano Aktu Zawierzenia Rodzin Panu Bogu.

Obecnie rozpoczyna się praca, która będzie trwać przez cały ten Rok i będzie ona przygotowaniem do tego, aby punkt ciężkości troski o rodziny przenieść do wspólnot rodzinnych, czyli na teren domowego Kościoła. Będzie to zadaniem na rok 2006.

W każdym miesiącu odbywają się konferencje w dekanatach, dla kapłanów i świeckich. Rekolekcje wielkopostne w parafiach podczas Roku Rodziny będą nachylone właśnie ku rodzinie.

Natomiast dzisiejsze święto, które wy, Osoby Konsekrowane, przeżywacie szczególnie uroczyście, jest w całej Diecezji Świętem Ofiarowania Dzieci przez Rodziców Panu Bogu. Tego Aktu Ofiarowania dokonują rodzice pod kierunkiem kapłanów w świątyniach, w czasie Mszy świętej. Natomiast dziś wieczorem, rodzice w swoich domach rodzinnych, według zaleconych im wskazań, ponowią ten Akt Ofiarowania swoich dzieci, czy swego dziecka, Panu Bogu.

Punktem kulminacyjnym Roku Rodziny będzie Diecezjalny Kongres Rodzin. Bezpośrednim przygotowaniem do tego Kongresu będą Dni Świętości Rodziny, które są zaplanowane na koniec maja, mianowicie od Dnia Matki (26 V) do Dnia Dziecka (1 czerwca). Będzie to kongres wewnątrzrodzinny - rodziny mają spojrzeć na swoje życie, na swoje zadania, aby na nowo je odczytywać, a jednocześnie będzie to czas modlitwy, właśnie w gronie rodziny. Diecezjalny Kongres Rodziny rozpocznie się w niedzielę, 5 czerwca i potrwa cały tydzień, do 12 czerwca. Dzień 12 czerwca jest dniem rocznicy pobytu Ojca Świętego w Sandomierzu. Ten dzień w tym roku wypadnie w niedzielę i będzie on zwieńczeniem Kongresu. Przez cały tydzień odbywać się będą wyznaczone nabożeństwa, wykłady i konferencje. Na program każdego Dnia Kongresowego złożą się: Msza św., wykład i program artystyczny promujący wartości życia rodzinnego. Pragniemy, aby zespoły artystyczne, które istnieją na terenie naszej Diecezji, miały swój udział w tym kongresowym dziele przez występy artystyczne. Chodzi o to, aby w ten sposób dokonać promocji rodziny, ukazać wartości, które ona w sobie kryje. Zdajemy sobie sprawę, że kultura jest nośnikiem wartości chrześcijańskiej. Ta kultura dzisiaj upada, zanikają szlachetne obyczaje rodzinne. Ta część może przyczynić się do jakiegoś ożywienia kultury życia rodzinnego. Niedawno został opracowany program słowno-muzyczny na temat rodziny. Ten program zrealizował Klub Inteligencji Katolickiej w Sandomierzu przy współudziale alumnów Wyższego Seminarium Duchownego. Na ten program złożyły się teksty dokumentów Kościoła o małżeństwie i rodzinie, a następnie wiersze polskich poetów o tematyce małżeńsko - rodzinnej. Ten program został wydrukowany i jest dostępny. Do każdej parafii poszedł jeden jego egzemplarz po to, aby można było go zrealizować przez różne zespoły młodzieżowe, czy ewentualnie na ten wzór tworzyć swoje własne programy. Poza tym, jeśli mówimy o kulturze, która ma służyć chrześcijańskim tradycjom rodzinnym, zostaną powołane pewne gremia, którą będą organizować konkursy na temat twórczości artystycznej, czy literackiej. Chodzi o to, aby rodzina znalazła się w centrum naszego zainteresowania, ale również naszego chrześcijańskiego życia.

W ramach obchodów tego Roku Rodziny odbywać się będą pielgrzymki rodzin do naszych diecezjalnych sanktuariów. Przewidziana jest też ogólnodiecezjalna pielgrzymka rodzin, która włączy się w pielgrzymkę krajową rodzin na Jasną Górę, w IV niedzielę września. Będziemy starać się zmobilizować siły, aby udać się możliwie najliczniej do stóp Matki Bożej.

3. Jakie zadania stoją przed Osobami Życia Konsekrowanymi w Roku Rodziny?

Pierwsza i najważniejsza sprawa, to uświadomienie sobie, że zarówno Ojcowie, Siostry i Bracia Zakonni, stanowią jedną rodzinę diecezjalną wespół z Księżmi Biskupami, duchowieństwem i całym laikatem. To jest pierwsze zadanie, które stoi przed nami. To musimy sobie wszyscy uświadomić. Jesteście w tej Diecezji i wszystko, co uczynicie w pracy apostolskiej będzie dla dobra rodzin i Kościoła Lokalnego. Ksiądz Biskup, w takiej małej książeczce, która dotarła do wszystkich rodzin w czasie wizyty pasterskiej, zamieścił fragment swojego Listu, który był czytany w I niedzielę Adwentu. Pasterz Diecezji pisze tam, że pierwszym naszym zadaniem na Rok Rodziny jest modlitwa. Któż bardziej jest przygotowany do tej misji? Któż bardziej jest upoważniony i zobowiązany do modlitwy w intencji rodzin, niż Siostry i Bracia Konsekrowani? Jest to pierwsze i najważniejsze zadanie i na to przede wszystkim liczymy, bo wiemy, że modlitwa jest najważniejsza. Wszelkie działania zewnętrzne staną się puste, jeżeli nie będzie wspierać ich modlitwa.

Ważne równocześnie są też działania apostolskie Braci i Sióstr. Siostry pracujące w katechezie mogą inspirować dzieci i młodzież, ukazywać godność, piękno i świętość, nie tylko rodziny, ale też piękno ludzkiego życia, czystości. Właśnie promocja tych wartości, które dzisiaj są lekceważone. Wiemy przecież, że powołania, dobre powołania, wywodzą się przede wszystkim z dobrych i świętych rodzin. Znamy wiele świadectw osób konsekrowanych, które są dowodem, że podstawy ich powołania wywodzą się z rodziny. Ono się zrodziło dzięki temu, że te wartości były pielęgnowane w rodzinie.

Ksiądz Biskup wspomniał, że takim zadaniem dla wszystkich jest uczenie się, czyli chodzi o to, żeby pomóc młodzieży, dzieciom, którzy mają trudności z podejmowaniem nauki, czy to w szkole średniej, czy na studiach. Musimy rozważyć, jak można pomóc tej młodzieży. Wiadomo, że są pewne kręgi, którym zależy na tym, aby mieć głupie społeczeństwo, bo takimi łatwiej jest rządzić. Dlatego też drugim ważnym zadaniem jest edukacja prorodzinna, ale też wszechstronna, wychowanie przede wszystkim do wartości ludzkich i chrześcijańskich. Każdy z nas ma swoje pole działania, gdzie może rozwijać tę formę apostolstwa.

4. Rok Rodziny a Rok Eucharystii

Rok Rodziny został ubogacony przez Ojca Świętego Jana Pawła II innym programem, który ogłosił w październiku ubiegłego roku, a mianowicie Roku Eucharystii. W piątym rozdziale Listu o Eucharystii Mane nobiscum Domine, Ojciec Święty zaznaczył, że jeżeli Kościół lokalny ma jakiś swój program, to wystarczy ten program wzbogacić Tajemnicą Eucharystii. W programie duszpasterskim Roku Rodziny ważnym momentem jest podkreślanie obecności Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Małżeństwo z natury jest związane z Eucharystią. Ojciec Święty w Adhortacji o zadaniach rodziny chrześcijańskiej we współczesnym świecie - Familiaris consortio powiedział, że Eucharystia jest samym źródłem małżeństwa. A zatem nie sposób, aby małżeństwo i rodzina mogły funkcjonować, wypełniać swoje posłannictwo bez głębokiej więzi z Chrystusem Eucharystycznym. I dlatego dni adoracji rodzin, które będą miały miejsce podczas Kongresu Rodzin wprowadzą w program wątek Roku Eucharystii. Program Roku Rodziny ubogacony Eucharystią stanie się szansą dla nas wszystkich, a dla rodzin wezwaniem, aby mogły całymi wspólnotami klęknąć przed Chrystusem Obecnym w Najświętszym Sakramencie i czerpać natchnienie, i moc do sprzeciwiania się fali zła, która usiłuje dotrzeć do współczesnego człowieka.

Zakończenie

Wyrażam ogromną radość, że mogłem w największym skrócie, w tym gremium - Osób Życia Konsekrowanego, przybliżyć program Diecezjalnego Roku Rodziny. Zwracam się z prośbą do Osób Życia Konsekrowanego, aby włączyły się w program Roku Rodziny. Ojciec Święty we wspomnianej Adhortacji Familiaris consortio podkreśla, że zakonnicy i siostry zakonne są współpracownikami w duszpasterstwie rodzin. Rodzina i Osoby Konsekrowane wzajemnie na siebie oddziaływają. To są dwie drogi dążenia do świętości.

Oczywiście jest to temat bardzo głęboki, bardzo szeroki, a tu został jedynie zasygnalizowany. Z rodzin wywodzą się powołania, a osoby konsekrowane pomagają współczesnej, zagrożonej rodzinie; pomagają w tym, aby rodzina mogła powiedzieć, że bez umartwienia, bez samozaparcia nie jest możliwe wytrwanie w dobrym i sprzeciwianie się złu. Niech zatem w to dzisiejsze świętowanie Sióstr i Braci wpisuje się radość i nadzieja, że dzięki Waszym modlitwom będzie przybywać dobrych, szczęśliwych i świętych małżeństw, i rodzin.


Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011