Jadwiga Zynwala
Akcja Katolicka potrzebna Kościołowi!
W dniach od 31 sierpnia do 5 września odbywał się w Rzymie i w Loreto Międzynarodowy Kongres Akcji Katolickiej. Uczestniczyło w nim ponad 250 osób z 35 krajów z 5 kontynentów. Byli także przedstawiciele polskiej Akcji Katolickiej: Halina Szydełko, zastępca przewodniczącego Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej i Wacław Prażuch, prezes DIAK diecezji tarnowskiej, oraz delegaci Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży: Aleksandra Kurpiel z diecezji zielonogórskiej, Sylwia Węglińska, instruktor ogólnopolski, Adam Wójcik i Ewa Węglińska z diecezji sandomierskiej, a także diecezjalni księża asystenci: ks. Jacek Uliasz, ks. Jan Radoń (reprezentujący także Ukrainę, gdzie pracują) i ks. Bogdan Kołodziejczyk.
Kongres odbywający się pod hasłem: "Duc in altum! Akcjo Katolicka popatrz z odwagą w przyszłość" został zorganizowany przez Międzynarodowe Forum Akcji Katolickiej (FIAC) i Włoską Akcję Katolicką we współpracy z Watykańską Kongregacją d/s Świeckich. Słowo powitania wygłosił abp Stanisław Ryłko, przewodniczący tejże Kongregacji. Stwierdził on, że Kongres nie ma na celu jedynie podsumowania przeszłości, ale przede wszystkim odkrycie na nowo tożsamości Akcji Katolickiej.
Podczas uroczystości otwarcia Kongresu odczytano list Ojca Świętego, skierowany do wszystkich uczestników Kongresu. Jan Paweł II pisał m.in., że mieć odwagę patrzenia w przyszłość jest postawą, która rodzi się z profetycznie zainaugurowanej przez Piusa XI Akcji Katolickiej: "W niej dojrzewały pokolenia wierzących zgodnie z własnym powołaniem na drodze formacji chrześcijańskiej, która ich prowadziła do pełnej współodpowiedzialności w tworzeniu Kościoła we wszystkich jego aspektach życia [...] Dzisiaj należy powtórzyć jeszcze raz: Kościół ma potrzebę Akcji Katolickiej. Pamięć nie powinna ograniczyć się do nostalgicznego wspomnienia o przeszłości, lecz musi stać się uchwyceniem świadomości drogocennego daru, który Duch Święty złożył w Kościele, dziedzictwa, które o świcie III Tysiąclecia jest wezwaniem do dawania nowych owoców świętości i apostolatu, poszerzając plantację organizacji na wiele Kościołów lokalnych w innych krajach". Zauważył także, że "wiele jest znaków, które czynią nadzieję w kairos nowej wiosny Ewangelii! Ta wielka odpowiedzialność, która angażuje wszystkich Was razem z waszymi Pasterzami, i która włącza cały Kościół, wzywa do pokornej i odważnej decyzji rozpoczynania od Chrystusa". Na koniec Jan Paweł II zaznaczył, że "Akcja Katolicka była zawsze i ma być także dzisiaj kuźnią formacji wiernych".
Podczas Kongresu miały miejsce wykłady mówiące o historii, biblijnych korzeniach, celach i zadaniach Akcji Katolickiej. Przedstawione zostały również sylwetki Świętych należących za życia do Akcji Katolickiej. Pracowano także w grupach, kiedy to delegaci z poszczególnych krajów mogli powiedzieć o swoich doświadczeniach. Przedstawiciele naszej diecezji zaprezentowali na Kongresie, jak również w parafii św. Józefa w Carpi wystawę i album pt. "Oblicze Boga", prezentujących zbiór świątecznych obrazków Jana Pawła II, wydawanych przez 25 lat papieskiego Pontyfikatu, wraz z jego życzeniami i błogosławieństwem.
Część rzymską Kongresu 3 września zakończył bp Francesco Lambiasi, asystent Włoskiej Akcji Katolickiej, który zaprosił wszystkich uczestników Kongresu do wzięcia udziału w narodowej pielgrzymce Akcji Katolickiej do Loreto. Argumentował to następująco: "Maryja na nas czeka by nam powiedzieć, że chrześcijaństwo to życie a nie wytarte i znużone przyzwyczajenie". Po drugie Papież na nas czeka: "W Loreto ponowimy nasze podziękowanie za miłość i zaufanie, ale powiemy także by nie ustawał w przypominaniu nam słów Duc in altum". Po trzecie spotkamy się w Loreto by publicznie powtórzyć, że chcemy siać Dobrą Nowinę, a następnie wyruszyć w świat z odwagą, która jest łaską.
W sobotę 4 września uczestnicy Kongresu pielgrzymowali do Domku Nazaretańskiego. W niedzielę zaś uczestniczyli we Mszy Świętej na błoniach Montorso odprawianej przez Ojca Świętego. Podczas niej Papież dokonał beatyfikacji trzech osób z Akcji Katolickiej: Hiszpana, ks. Pedro Tarrésa y Clareta oraz świeckich Włochów: Alberta Marvellego i Pinę Siurano. W homilii Jan Paweł II mówił m.in. o zadaniach świeckich katolików (zob. Gość Niedzielny, nr 37). Na koniec rzekł: "Odwagi, odwagi Akcjo Katolicka! Niech Pan Was prowadzi w waszej wędrówce, w wewnętrznej odnowie, a Niepokalana Dziewica z Loreto niechaj wam towarzyszy. Kościół patrzy na Was z ufnością, Papież Was pozdrawia. Papież Was podtrzymuje i Wam błogosławi".
Sylwia Węglińska po powrocie z Kongresu powiedziała: "Mam nadzieję, że Kongres wyda owoce na całym świecie. W Polsce zaowocuje większą współpracą między Akcją Katolicką a Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży i odkrywaniem jednego charyzmatu służby Chrystusowi w Kościele, jak to zostało napisane w Deklaracji z dnia 2 września b.r. podpisanej w Rzymie przez przedstawicieli polskiej Akcji Katolickiej i KSM".
Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.