Strona główna Czytelnia
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» CZYTELNIA » WYKAZ WEDŁUG AUTORÓW (111)   
M E N U

Według autorów

Według tytułów

Wyszukiwanie

Nowości wydawnicze



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




S. mgr lic. Halina Klara Radczak

Formy życia konsekrowanego w Diecezji Sandomierskiej

Rady ewangeliczne, oparte na nauce i przykładzie Chrystusa-Nauczyciela, są darem Bożym, który Kościół otrzymał od Pana i z Jego woli ustawicznie je zachowuje (kan. 575). Życie konsekrowane przez profesję rad ewangelicznych jest trwałą formą życia, w której wierni pod działaniem Ducha Świętego naśladując dokładniej Chrystusa, oddają się całkowicie umiłowanemu nade wszystko Bogu (kan. 573).

Bardzo liczne są w Kościele instytuty życia konsekrowanego, które posiadają różne dary, według udzielonej im łaski naśladując dokładnie Chrystusa: czy to modlącego się, czy głoszącego Królestwo Boże, czy czyniącego ludziom dobrze, czy też obcującego z nimi w świecie, zawsze jednak wypełniającego wolę Ojca (kan. 577). Wielość historycznych form życia konsekrowanego w Kościele można porównać do drzewa o wielu gałęziach, które tkwi korzeniami w Ewangelii i przynosi obfite owoce w każdej epoce życia Kościoła. Ojciec Święty w Adhortacji Apostolskiej "Vita consecrata" komentuje: "Jakież to niezwykłe bogactwo!"1.

Chcemy dzisiaj, idąc niejako po śladach tego dokumentu, przyjrzeć się bogactwu form i charyzmatów życia konsekrowanego, obecnych w życiu Kościoła Sandomierskiego. Życzeniem Księdza Biskupa było, aby mówiąc o tym, co jest, powiedzieć także o tym, czego nie ma, tak aby nasze dziękczynienie za dar powołania było jednocześnie refleksją, było spojrzeniem na dziś, ale spojrzeniem, które już wybiega w przyszłość, a ceniąc to, co jest i radując się tym, co jest, nie zamyka się na to, co przyjść może.

I. Stan dziewic poświęconych Bogu, pustelnicy, wdowy (VC, 7)

Ojciec Święty pisze: "radością napawa fakt, że znów rozkwita dziś starożytny stan dziewic Bogu poświęconych"2. Dziewice konsekrowane przez Biskupa łączą się szczególną więzią z Kościołem lokalnym, któremu służą z poświęceniem, chociaż pozostają w świecie. Żyjąc osobno lub wespół z innymi są szczególnym znakiem przyszłego życia. Oficjalnie nie mamy jeszcze w Diecezji dziewic konsekrowanych, ale są osoby zainteresowane tą formą życia.

Pustelnicy i pustelnice, należący do starożytnych Zakonów lub do nowych Zgromadzeń, czy też podlegający bezpośrednio Biskupowi, przez zewnętrzne i wewnętrzne oderwanie od świata, świadczą o przemijalności doczesnego życia, a przez post i pokutę dają świadectwo, że nie samym chlebem żyje człowiek3. Ta forma życia jest wezwaniem dla całej wspólnoty kościelnej, aby nie traciła nigdy z oczu najwyższego powołania, które polega na nieustannym przebywaniu z Panem. W lasach, na terenie parafii Beszowa żyje pustelnik. Także na terenie Diecezji mamy piękną i zabytkową Pustelnię Złotego Lasu, można więc żywić nadzieję, że w łaska Boża w przyszłości zadziała i w tym względzie, ale już teraz winna wpływać na nas, abyśmy umieli, jak Jezus, udawać się często "na miejsce osobne".

Dalej, w tym samym numerze Adhortacji, Ojciec Święty pisze: "Ostatnio odrodziła się też praktyka konsekracji wdów, znana od czasów apostolskich oraz wdowców". Osoby te, składając wieczysty ślub czystości, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się modlitwie i służbie Kościołowi. Czcigodni Ojcowie, ale i też i my, siostry, spotykamy się jakże często z pytaniami ludzi o sposoby udoskonalania życia religijnego. Możemy tym wiernym, podpowiadać też taką formę szczególniejszego oddania się Bogu i Kościołowi.

II. Instytuty oddane całkowicie kontemplacji (VC, 8)

Instytuty oddane bez reszty kontemplacji, złożone z kobiet lub mężczyzn, są chwałą Kościoła i źródłem niebieskich łask. Ich członkowie naśladują swoim życiem i misją Chrystusa modlącego się4. Wspólnoty te, rzadko zauważane na co dzień, a tak ważne dla Kościoła, są w dzisiejszym świecie centrum modlitwy, ofiary oraz pełnej najwyższej miłości służby Bogu i bliźnim. W Liście Pasterskim na tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego5 Nasz Biskup, Andrzej Dzięga, Przewodniczący Komisji KEP ds. IŻK i SŻA, przypomniał nam jak "szczególnie silne" jest świadectwo życia ukrytego, ofiarowanego Bogu i ludziom, poprzez zamknięcie w klasztorach klauzurowych i kontemplacyjnych. Na terenie Diecezji Sandomierskiej brak jest klasztoru kontemplacyjnego. Na ten brak zwrócono uwagę podczas trwania Drugiego Synodu Diecezji Sandomierskiej. W dokumencie tegoż Synodu, w dziale odnoszącym się do życia konsekrowanego, umieszczono odpowiedni zapis, a stwierdzenie braku, zakończono wezwaniem "do działań i modlitwy o jego obecność"6.

III. Życie konsekrowane oddane dziełom apostolskim (VC, 9)

Liczne są postaci życia zakonnego, w których niezliczone rzesze ludzi, wyrzekłszy się świata, konsekrowały się Bogu poprzez publiczną profesję rad ewangelicznych, zgodnie z określonym charyzmatem i w ramach trwałej formy życia wspólnego, pragnąc na różne sposoby pełnić apostolską służbę dla dobra Ludu Bożego7. Należą tu w ogólności zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie oddające się działalności apostolskiej i misyjnej oraz wielorakim dziełom miłości chrześcijańskiej. Ta działka jest najobficiej zagospodarowana przez osoby konsekrowane w naszej Diecezji.

1. Instytuty męskie

a) Zakony męskie

Na terenie naszej Diecezji są obecne cztery zakony męskie: dwa z rodziny św. Franciszka z Asyżu - Zakon Braci Mniejszych [OFM] i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów [OFMCap] oraz Zakon Braci Kaznodziejów [OP] i Zakon Przenajświętszej Trójcy [od wykupu niewolników - OSST]8.

Franciszkanie przyjmując Ewangelię za pierwszą regułę życia niosą światu pokój i dobro, radość chrześcijańską, prostotę i braterstwo ze wszystkimi ludźmi9. W naszej Diecezji pracuje 22 franciszkanów: Braci Mniejszych tradycyjnie zwanych Ojcami Bernardynami jest siedmiu, a Braci Kapucynów piętnastu. Ponadto w rozwadowskim klasztorze przygotowuje się do życia zakonnego 31 postulantów.

Dominikanie, ze swoim hasłem "Kontemplować i przekazywać innym owoce kontemplacji", podejmują próbę dotarcia ze Słowem Bożym wszędzie tam, gdzie nie jest ono znane. Charyzmatem dominikańskim ubogaca naszą diecezję 16 Dominikanów prowadząc parafię w Tarnobrzegu i duszpasterstwo przy kościele klasztornym w Sandomierzu oraz kapelanię u Sióstr Dominikanek w Wielowsi.

Zakon Trynitarzy opiera swą duchowość na kulcie Trójcy Przenajświętszej oraz na zbawczej misji Chrystusa. Powołany został do opieki nad chrześcijanami popadającymi w niewolę. Trynitarze prowadzą dzieło ewangelizacji wśród więźniów, chorych, ubogich. W naszej Diecezji mamy jednego Ojca Trynitarza; i tak to nie jest źle, bo w Polsce jest tylko dwóch (przynajmniej tak było do niedawna). Jednakże w Krakowie, pod kierunkiem O. Mariusza Cywki, poznaje ten charyzmat liczny zastęp młodzieży zakonnej.

b) Zgromadzenia męskie

W Diecezji Sandomierskiej prowadzą swoją działalność apostolską 4 Zgromadzenia męskie.

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła [CSMA]. Duchowość Zgromadzenia streszczają hasła: "Któż jak Bóg!" oraz "Powściągliwość i praca". Księża Michalici zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży, prowadząc oratoria i ośrodki wychowawcze. Wspólnota ze Stalowej Woli prowadzi takie Oratorium. Łącznie na dwóch placówkach parafialnych (Stalowa Wola i Nowa Słupia) pracuje 13 Księży Michalitów.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej [OMI]. Działalność apostolska wyrażona hasłem: "Pan posłał mnie głosić Ewangelię ubogim" skierowana jest do najbardziej opuszczonych. Pracę charakteryzuje duchowość chrystocentryczna, a ideał Misjonarza Oblata uosabia Maryja. Misjonarze Oblaci pracują w Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego; tam też jest nowicjat Zgromadzenia. Wspólnota Oblacka liczy 10 ojców i braci zakonnych oraz 23 nowicjuszy.

Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego [SCJ]. Charyzmat sercański wyraża się w oddawaniu czci Najświętszemu Sercu Jezusa i wynagradzaniu Bogu za grzechy. Księża Sercanie starają się łączyć głębokie życie modlitwy z działalnością apostolską, której rysem zasadniczym jest idea wynagradzania Bogu za brak miłości w świecie. W naszej Diecezji pracuje - w dwóch parafiach - 7 Sercanów. Dwaj są kapelanami u Sióstr (Rodziniarek w Ostrowcu i Józefitek w Radnej Górze).

Zgromadzenie Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa [CR]. W duchowości zgromadzenia wyraźnie rysuje się aspekt dążenia do zmartwychwstania przez głoszenie Misterium Paschalnego, a w działalności apostolskiej - praca duszpasterska i wychowawcza. Placówkę parafialną przy Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach prowadzi trzech Księży Zmartwychwstańców.

c) Stowarzyszenia Życia Apostolskiego (VC, 11)

Kan. 731 stanowi, że "Do instytutów życia konsekrowanego dochodzą stowarzyszenia, których członkowie realizują własny cel apostolski stowarzyszenia i prowadzą życie braterskie we wspólnocie". Podejmują oni także praktykowanie rad ewangelicznych. Ojciec Święty w VC podkreśla, że "należy ochraniać i umacniać specyfikę tej formy życia, która w ciągu wieków wydała tak wiele owoców świętości i apostolstwa, zwłaszcza na polu działalności charytatywnej i misyjnej".

Ludowi Bożemu Kościoła Sandomierskiego dane jest też doświadczać duchowych owoców tej formy życia konsekrowanego, a dzieje się to dzięki posłudze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo [CM] i Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego - Księży Pallotynów [SAC].

Charyzmatem Księży Misjonarzy jest głoszenie Ewangelii ubogim na wzór Chrystusa, które realizują szczególnie poprzez prowadzenie misji i rekolekcji parafialnych oraz wspomaganie duchownych i świeckich w zdobywaniu właściwej formacji. Jeden z Księży Misjonarzy jest kapelanem Sióstr Miłosierdzia.

4 Księży Pallotynów pracuje w Sandomierzu prowadząc parafie i posługujac chorym w pobliskim szpitalu. Głównymi elementami duchowości pallotyńskiej są: patrocentryzm, apostolskość, prymat ducha i miłości, misyjność, wspólnotowość.

Łącznie na terenie Diecezji pracuje 69 kapłanów zakonnych, ośmiu braci zakonnych, formuje się 23 nowicjuszy i 31 postulantów. Przynależą oni do: 4 zakonów, 4 zgromadzeń zakonnych i 2 stowarzyszeń życia apostolskiego; wszystkie zaś są kleryckie i habitowe.

2. Instytuty żeńskie

Na terenie Diecezji Sandomierskiej obecnych jest 17 zgromadzeń zakonnych i 1 stowarzyszenie życia apostolskiego: 15 habitowych i 3 niehabitowe. Liczba domów 50, sióstr ogółem 420. Nowicjuszek jest 15, a postulantki są dwie.

a) Zgromadzenia

Wśród Zgromadzeń żeńskich dominuje charyzmat i duchowość franciszkańska. Do tej rodziny należą: Zgromadzenia Honorackie, czyli: Siostry Służki NMP Niepokalanej [SNMPN], Siostry Najświętszego Imienia Jezus [SCNJ], Sługi Jezusa [AI] i Córki Matki Bożej Bolesnej [CMBB]; oraz: Córki św. Franciszka Serafickiego [CFS], Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi [RM], Siostry św. Józefa [CSSJ] i Siostry Sercanki [SSCJ]. W sumie 236 sióstr.

Charyzmat św. Dominika oraz Sługi Bożej M. Kolumby Białeckiej, aby przekazywać prawdę Ewangelii najuboższym, realizuje w Diecezji Zgromadzenie Sióstr św. Dominika [OP]. Dominikanek jest 35.

Charyzmat bł. Edmunda Bojanowskiego, charakteryzujący się przede wszystkim służbą dzieciom, ubogim i chorym, realizuje 55 Sióstr Służebniczek: 27 ze Zgromadzenia Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej [BDNP] (Służebniczki Dębickie) i 28 ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Niepokalanie Poczętej (Służebniczki Starowiejskie).

Zgromadzenie Sióstr Bożej Opatrzności [SDP] ubogaca naszą Diecezję realizowaniem przykazania miłości Boga i bliźniego w duchu całkowitego zawierzenia Opatrzności Bożej. Swoją posługą w sposób szczególny obejmują sieroty i upadłe dziewczęta prowadząc zakłady i inne placówki opiekuńczo-wychowawcze. W dwóch wspólnotach jest 25 sióstr.

Podobny charyzmat reprezentują duchowe córki bł. Marii Karłowskiej, Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej [CSDP], które pod hasłem: "Szukać i zbawiać to, co zginęło", otaczają swoją troskliwą miłością dziewczęta i kobiety słabe moralnie. W naszej Diecezji pracują 3 siostry.

Cenny wkład w różnorodność charyzmatów życia konsekrowanego wnosi Zgromadzenie Sióstr Służebnic Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Siostry Służebnice chcą tworzyć wspólnoty miłości. Duchowość Zgromadzenia oparta jest na nauce teologicznej wschodnich Ojców Kościoła i na bizantyjsko-ukraińskiej tradycji religijnej. Wspólnota liczy 23 siostry. Siostry prowadzą specjalistyczny szpital i dom opieki dla osób niepełnosprawnych w Janowie Lubelskim.

Ideały apostolatu wg św. Wincentego Pallotiego realizuje także wspólnota żeńska, czyli Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego [SAC]. W Rudniku n. Sanem pracuje 5 sióstr. W odróżnieniu od Zgromadzenia Księży Pallotynów, Siostry Pallotynki są zgromadzeniem zakonnym.

b) Stowarzyszenie Życia Apostolskiego

Stowarzyszenia Życia Apostolskiego mają także swoje reprezentantki w żeńskiej rodzinie konsekrowanej na terenie naszej Diecezji. Jest nim Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Siostry Szarytki służą Chrystusowi w chorych i ubogich. Oprócz trzech rad ewangelicznych składają dodatkowy, czwarty ślub: służba ubogim. W pięciu wspólnotach jest 25 sióstr.

c) Nowe formy życia konsekrowanego (VC, 12)

Nieprzemijająca młodość Kościoła przejawia się także i dzisiaj: w ostatnich dziesięcioleciach, po Soborze Watykańskim II, pojawiły się nowe lub odnowione formy życia konsekrowanego. W wielu wypadkach są to instytuty podobne do już istniejących, ale powstałe pod wpływem nowych bodźców duchowych i apostolskich. Te nowe formy, powstające obok form znanych od dawna, świadczą o tym, że ideał wspólnoty apostolskiej oraz charyzmaty założycielskie zachowują w pełni swą atrakcyjność także dla obecnego pokolenia10.

Mamy szczęście być uczestnikami tego działania Ducha Bożego, albowiem na terenie naszej Diecezji są dwa nowopowstałe zgromadzenia zakonne, a są nimi: Zgromadzenie Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego [CHR] i Wspólnota Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia [CF].

Siostry św. Jadwigi podejmują posługę w pracy ewangelizacyjnej Kościoła przez wspomaganie duszpasterzy w przekazaniu wiary katechumenom i w liturgicznej formacji laikatu. Centrum duchowości jest Chrystus obecny i działający w Liturgii. Aprobatę Biskupa Diecezjalnego otrzymały Siostry w 1990 roku. Wspólnotę w Sandomierzu tworzą 4 siostry i pięć nowicjuszek.

Siostry Zawierzanki to wspólnota kontemplacyjno-apostolska z wieczystą adoracją Najświętszego Sakramentu oraz z mocnym akcentem liturgicznym i formacją duchową opartą o ćwiczenia ignacjańskie. Posługiwanie apostolskie polega głównie na towarzyszeniu rekolektantom. Wspólnota w naszej diecezji składa się z 4 sióstr. W tym roku przypada 10 rocznica zatwierdzenia na prawie diecezjalnym, jako Stowarzyszenia religijnego o charakterze publicznym ubiegającego się o zatwierdzenie, jako habitowe zgromadzenie zakonne.

IV. Instytuty świeckie (VC, 10)

Do nowych form życia konsekrowanego zalicza Ojciec Święty także Instytuty świeckie. Członkowie Instytutów świeckich pragną przeżywać swoją konsekrację Bogu w świecie. Poprzez syntezę świeckości i konsekracji dążą do przemiany świata od wewnątrz mocą Błogosławieństw. Zapewniają one Kościołowi skuteczną obecność w społeczeństwie11. Tej formy życia brak na razie w naszej wspólnocie diecezjalnej.

Istniejące zaś na terenie naszej Diecezji Trzecie Zakony: Franciszkański i Dominikański oraz o Wspólnota "Chleb życia", są Stowarzyszeniami wiernych, "których członkowie żyjąc w świecie uczestniczą w duchu jakiegoś instytutu, pod kierownictwem tego instytutu prowadzą życie apostolskie i zdążają do chrześcijańskiej doskonałości, nazywają się trzecimi zakonami lub przyjmują inną odpowiednią nazwę" (kan. 303), więc prezentacja tychże wykraczałaby poza ramy życia konsekrowanego.

Ważną rolę odgrywają także kleryckie instytuty świeckie, w których kapłani należący do prezbiterium diecezjalnego oddają się w sposób szczególny Chrystusowi poprzez praktykę rad ewangelicznych. W naszej Diecezji, 8 XII 2001 roku, została erygowana Wspólnota Kapłanów Chrystusa Paschalnego12. Celem statutowym Wspólnoty jest posługiwanie formacyjne wobec kandydatów do kapłaństwa i kapłanów, szerzenie duchowości liturgicznej, praktykowanie rad ewangelicznych i braterstwa sakramentalnego.

Tyle o różnorodnej obecności charyzmatów życia konsekrowanego w Kościele Sandomierskim. Jak nietrudno zauważyć, w panoramie tej, dominują instytuty zakonne. "Temat jest jednym z najpiękniejszych wśród wszystkich, jakimi przemówiła do nas i stale przemawia Ewangelia"13. Na zakończenie tego krótkiego przedłożenia o osobach konsekrowanych, pragnę jeszcze podać liczbę powołań zakonnych z terenu naszej Diecezji14.

Zakonników: 191 w tym: Ojców: 168 i Braci: 23
Sióstr Zakonnych: 651
W świątyni mojego życia,
w miejscu świętym,
składam wyznanie gotowości,
a Pan, który miłuje każdego
niech rozstrzyga o rozmiarach,
o wielkości, o głębokości dzieła.
Oto jest czas, w którym wszystko
może się stać według jego słowa15.

Niech Pan będzie uwielbiony za wielkie rzeczy, których w nas dokonał. Dziękujmy Mu dzisiaj za dar powołania zakonnego, za dar powołania każdego i każdej z nas.

Sandomierz, VIII Dzień Życia Konsekrowanego, 2 lutego 2004 roku

P r z y p i s y :

1. Vita consecrata, nr 5; dalej VC.
2. VC, nr 7.
3. Tamże.
4. VC, nr 8.
5. Bp Andrzej Dzięga, Przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, List Pasterski o radzie i ślubie czystości na niedzielę 1 lutego 2004 roku, Sandomierz, 6 stycznia 2004 roku, s. 1.
6. Zob. Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej, Sandomierz 1999, art. 616.
7. VC, nr 9.
8. Dane dotyczące obecności (ilości i rodzajów) Instytutów Życia Konsekrowanego podane są na podstawie Skróconego Schematyzmu Diecezji Sandomierskiej Rok 2003/2004.
9. Dane dotyczące duchowości i charyzmatów poszczególnych zgromadzeń opracowane są na podstawie: Bogumił Łoziński, Leksykon zakonów w Polsce, Informator o życiu konsekrowanym, Wyd. II poprawione, Warszawa 2001.
10. VC, nr 12.
11. VC, nr 10.
12. Akta i Statut Wspólnoty Kapłanów Chrystusa Paschalnego, Akta Kurii Diecezjalnej Sandomierskiej.
13. Elementarz Jan Pawła II, nr 350.
14. Dane zebrałam na podstawie Rocznika Diecezji Sandomierskiej z 1994 roku oraz z 1997 roku, gdzie podano uzupełnienia. Podaję źródło mych obliczeń, gdyż być może do chwili obecnej, dane te, uległy już pewnym zmianom.
15. Ks. Alojzy Henel CM, Pójdź za mną, Kraków 1999, s. 67.


Nadesłane artykuły opublikowane w serwisie internetowym są własnością autorów.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011