Piosenka: Barka
Poniższy materiał jest zaplanowany jako propozycja domagająca się uwzględnienia różnorakich okoliczności, m.in.: czasu i miejsca. Zasadniczo stanowi wybraną prezentację myśli papieskich dotyczących zagadnienia miłosierdzia oraz służby miłosierdziu w aspekcie Bożym i ludzkim. Ale jest też nawiązaniem do Dnia Nauczyciela i 28 rocznicy wyboru Kard. Karola Wojtyły na Stolice Piotrową .
W czasie całej akademii będzie projekcja ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do polski 16-19 sierpnia 2006 roku.
Wstęp
To już VI Dzień Papieski przeżywany w naszej Ojczyźnie. Łączymy się w modlitwie i refleksji wokół osoby Ojca Świętego Jana Pawła II. Razem z papieżem Benedyktem XVI i całym Kościołem modlimy się o rychłe wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła
Głęboko wierzymy, że z "okna domu Ojca Niebieskiego" spogląda na nas i nam błogosławi. Jako, że pozostawił nam ogromne dziedzictwo myśli i postaw chcemy dzisiaj spojrzeć jego oczami na sprawę miłosierdzia, które wytrwale zgłębiał i któremu tak niestrudzenie służył. W jego nauczaniu miłosierdzie, i to zarówno Boże jak i ludzkie, zajmowało szczególne miejsce. Więcej, w jego życiu w tak przedziwny sposób splata się odkrywane, wystudiowane, wymodlone i osobiście doświadczane miłosierdzie, że bez cienia przesady można go nazwać kaznodzieją, piewcą i orędownikiem ewangelicznego miłosierdzia. Zechciejmy zatem razem z Janem Pawłem Wielkim, przyjrzeć się człowiekowi aby dostrzec naglącą potrzebę miłosierdzia.
1. Fragment filmu - Karol - (wybór)
Tekst - 22.X.1078 r.
Nie ma bowiem większej miłości ponad tę, żeby duszę dać za braci. Nowy następca Piotra na stolicy rzymskiej błaga dzisiaj: O Chryste, obym mógł stać się sługą Twojej jedynej władzy! (...). Obym mógł stać się sługą! I sługą sług! Nie lękajcie się, drodzy bracia i siostry, przyjąć władzę Chrystusa. Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych, systemów politycznych, kierunków cywilizacyjnych. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co jest w człowieku . On jeden. A dzisiaj człowiek bardzo często nie wie, co w nim jest. Tak bardzo często jest niepewny sensu swojego życia na ziemi. Tak często opanowuje go zwątpienie, które przechodzi w rozpacz. Pozwólcie zatem (...) Chrystusowi mówić do człowieka. On jeden ma słowa życia wiecznego".
Śpiew - Ojciec świata
2. Ojcze Święty,
całym życiem wyśpiewywałeś hymn ku czci Miłosierdzia Bożego, "Miłości, która jest potężniejsza od śmierci, potężniejsza od grzechu i zła każdego, Miłości, która dźwiga człowieka z największych upadków i wyzwala z największych zagrożeń", Pomóż nam doświadczać głębi tej miłości i wyrażać ją w słowie, czynie i modlitwie.
Wiersz
Miłość mi wszystko wyjaśniła,
Miłość wszystko rozwiązała -
dlatego uwielbiam tę Miłość,
gdziekolwiek by przebywała.
A że się stałem równiną dla cichego otwartą przepływu,
w którym nie ma nic z fali huczącej, nie opartej o tęczowe pnie,
ale wiele jest z fali kojącej, która światło w głębinach odkrywa
i tą światłością po liściach nie osrebrzonych tchnie.
Więc w tej ciszy ukryty ja - liść,
oswobodzony od wiatru,
już się nie troskam o żaden z upadających dni,
gdy wiem, że wszystkie upadną.
Śpiew - Strumień
3. Bardzo czytelny jest
papieski apel skierowany do nas chrześcijan o wypracowanie w sobie "wyobraźni miłości", która dostrzega wszystkie potrzeby. Dwa bowiem są zagrożenia, które stoją przed współczesnym człowiekiem: pokusa całkowitej autonomii wobec Boga, a więc i niedostrzeganie Jego miłosiernej miłości, a także egoizm, a więc i obojętność w stosunku do człowieka. Miłość domaga się służby.
Tekst - Kraków - Łagiewniki 17-18 VIII 2002 r.
"Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy.
Nadszedł czas, aby orędzie o Bożym miłosierdziu wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji - cywilizacji miłości.
To orędzie Kościół pragnie niestrudzenie głosić nie tylko żarliwym słowem, ale także gorliwą praktyką miłosierdzia. Dlatego też nieustannie wskazuje na przykłady tych, którzy w imię miłości Boga i człowieka "szli i owoc przynosili".
W obliczu współczesnych form ubóstwa, których jak wiem nie brakuje w naszym kraju, potrzebna jest dziś "wyobraźnia miłosierdzia" w duchu solidarności z bliźnimi, dzięki której pomoc będzie "świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr" . Niech tej "wyobraźni" nie zabraknie mieszkańcom całej naszej Ojczyzny.
Trzeba spojrzenia miłości, aby dostrzec obok siebie brata, który wraz z utratą pracy, dachu nad głową, możliwości godnego utrzymania rodziny, wykształcenia dzieci doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia i beznadziei. Potrzeba "wyobraźni miłosierdzia", aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem. Potrzeba tej wyobraźni miłosierdzia wszędzie tam, gdzie ludzie w potrzebie wołają do Ojca miłosierdzia: "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Oby dzięki bratniej miłości tego chleba nikomu nie brakowało! "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Śpiew - Misericordias Domini
In aeternum cantabo.
4. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego
nie jest przypadkowe. Zagrożona jest godność człowieka przez brak miłosiernej miłości. Co może ją uratować" Miłosierna miłość i cywilizacja miłości, o którą stale wołał Jan Paweł II.
Teksty
I .Musicie być mocni!
Musicie być mocni ta mocą, którą daje wiara!
Musicie być mocni mocą wiary!
Musicie być wierni!
Dziś tej mocy bardziej Wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów.
Musicie być mocni mocą nadziei,
która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego!
Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć...
Musicie być mocni miłością, która cierpliwą jest, łaskawą jest...
II . Zanim stąd odejdę, proszę was...
- abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
- abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
- abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości,
abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego,
u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
- abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
- abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha,
do której On "wyzwala" człowieka,
- abyście nigdy nie wzgardzili ta Miłością, która jest "największa",
która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie
nie ma ani korzenia, ani sensu.
III. Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
IV. Człowiek nie może żyć bez miłości. Człowiek pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością, jeśli jej nie dotknie
i nie uczyni w jakiś sposób swoją, jeśli nie znajdzie w niej żywego uczestnictwa.
Śpiew - Zdumienie
5. - Jeśli w szukaniu Bożej mądrości
Ufać Świętemu Augustynowi
Miłość - to wybór drogi miłości
I wierność wyborowi... -
Jan Paweł II do nauczycieli - Łowicz 14.06. 1999 r.
Zwracam się również do was, drodzy nauczyciele i wychowawcy. Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie.
Drodzy nauczyciele i wychowawcy, z uznaniem pragnę podkreślić wasz trud, jaki wkładacie w wychowanie młodego pokolenia. Serdecznie wam dziękuję za tę szczególnie ważną i trudną pracę. Dziękuję za waszą służbę Ojczyźnie. Sam mam osobisty dług wdzięczności wobec [polskiej] szkoły, wobec nauczycieli i wychowawców, których pamiętam do dzisiaj i modlę się za nich codziennie. To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu.
Dobro młodego pokolenia niech będzie troską waszego życia i waszej pracy wychowawczej. "Zachęcam was - mówi święty Paweł - abyście postępowali w sposób godny powołania (...) celem budowania Ciała Chrystusowego" . Czyż może być większe powołanie od tego, którym Bóg was obdarzył"
Życzenia od uczniów dla nauczycieli.
6. Z "Testamentu" Jana Pawła II:
"Wszystkich proszę o przebaczenie. Proszę także o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności". To słowo świętego człowieka niech się stanie dla nas wszystkich wezwaniem do życia według Ewangelii: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią"
Ostatnie przesłanie - 31.03.2005 r.
Ludzkości, która zdaje się być zagubiona i zdominowana przez siły zła, egoizmu i strachu,
Zmartwychwstały Pan ofiaruje miłość, która przebacza, jedna i otwiera ducha na nadzieję.
Ta miłość przemienia serca i ofiaruje pokój.
Jak konieczne jest światu zrozumienie przyjęcie Bożego Miłosierdzia.
Modlitwa o beatyfikację
Boże, w Trójcy Przenajświętszej, dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża Jana Pawła II, w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć, chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości. On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu i matczynemu wstawiennictwu Maryi, ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza, wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego, jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą. Udziel nam, za Jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski, o którą prosimy z nadzieją że Twój sługa Papież Jan Paweł II zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych. Amen.
Śpiew - Barka
Katecheci Zespołu Szkół nr 1 im. M. Kopernika w Ostrowcu Św.
Dorota Kępińska, Lidia Mieczyńska, ks. Czesław Gumieniak