Strona główna Duszpasterstwo
Instytucje diecezjalne



BiskupiKuria DiecezjalnaSąd BiskupiStrona główna
• Bp sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
• Bp pomocniczy Edward Frankowski
• Bp senior Wacław Świerzawski
• Kancelaria Kurii Diecezjalnej
• Wydziały Kurii Diecezjalnej
• Diecezjalne rady i komisje
Caritas Diecezjalana
(Strona własna)
Wiadomości
Kalendarium
DekanatyParafie
• Wyszukiwarka parafii
Sanktuaria 
Uczelnie i szkołyDomy rekolekcyjne
i domy kultury
Media diecezjalneMuzeum Diecezjalne
• Wyższe Seminarium Duchowne
• Instytut Teologiczny
• WZNoS KUL Stalowa Wola
• WZPiNoG KUL Stalowa Wola
• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Sandomierzu

• Katolickie Liceum i Gimnazjum
w Ostrowcu Świętokrzyskim

• Katolickie Gimnazjum i Liceum
w Stalowej Woli

• Katolickie Przedszkole i Szkoła
Podstawowa w Ostrowcu Św.

• Rodzina szkół imienia Jana Pawła II
• Centrum KEiFC Quo vadis w Sandomierzu
• Ośrodek TiFCh Augustianum w Radomyślu
• Ośrodek Formacyjny w Tarnobrzegu
• Dom Formacyjny w Gorzycach
• Katolicki Dom Kultury w Sandomierzu
• Katolicki Dom Kultury Arka w Racławicach
• Ośrodek Formacji Liturgicznej Zawichost
• Ośrodek Pomocy w Kryzysach Fundacji
Powrót w Zawichoście

• Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
• Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum
Terapeutyczne SPeS w Rytwianach
• Diecezja Sandomierska w Internecie
• Gość Niedzielny
• Kronika Diecezji Sandomierskiej
• Niedziela
• Studia Sandomierskie
Dom Księży Emerytów
Katolickie Centra Pomocy Rodzinie
Wydawnictwo Diec.
i Drukarnia
(Strona własna)
Fundacja "Serce bez granic" (Strona własna)
  

» DUSZPASTERSTWO » KATECHUMENAT » KATECHEZY KATECHUMENALNE (5111)   
M E N U

Wysławiając
Miłosierdzie Boże


Duszp. Trzeźwości

Katechizacja

Pomoce katechet.

D. Dzieci i Młodzieży

Liturg. Służba Ołtarza

Ruch "Światło-Życie"

Piesza Pielgrzymka

Akcja Katolicka

KSM

Duszp. Rodzin

Katechumenat

Katechezy

Duszp. Akademickie

Duszp. Powołaniowe

Pap. Dzieła Misyjne

Wspólnoty

Duszp. Związków
Niesakramentalnych


Duszp. Biblijne

Koła różańcowe

Wspólnoty o. Pio

Duszp. niesłyszących

Rok Wiary 2012-2013



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




Stopień pierwszy:

OBRZĘDY PRZYJĘCIA DO KATECHUMENATU
I Niedziela Adwentu

Dzisiejszy wieczór jest bardzo ważny. My, którzy mamy wiarę - wiarę w Jezusa Chrystusa, w Boga Żywego - będziemy świadkami przyjęcia do katechumenatu nowych za parę miesięcy chrześcijan, a dziś kandydatów na katechumenów. Są teraz tutaj z nami. Otoczmy ich wszystkich życzliwością, serdecznością, która wyraża się przez modlitwę. Sami uczestnicząc w tych obrzędach przypomnimy sobie to, co już w nas się dokonało, kiedy udzielono nam chrztu w niemowlęctwie.

Teraz wszyscy przejdziemy w kierunku tych drzwi i tam odbędzie się uroczyste przyjęcie katechumenów do naszej wspólnoty. W pierwszym szeregu stają ci, którzy chcą być katechumenami, w drugim szeregu ich poręczyciele i katechiści.

(Gdy kapłan wraz z ministrantami zbliża się do zamkniętych drzwi, za którymi czekają kandydaci, wszyscy zgromadzeni, śpiewając pieśń "Boże w dobroci nigdy nieprzebrany", idą także w tym kierunku i otaczają to miejsce szerokim kołem. Drzwi otwierają się i wychodzą z nich - z ciemności do oświetlonego wnętrza świątyni - kandydaci, ich poręczyciele i katechiści).

1. Dialog z kandydatami

Proszę, aby kandydaci przedstawili się naszej wspólnocie: Jak się nazywasz? (padają kolejno odpowiedzi ośmiu osób). O co prosisz Kościół Boży? - O wiarę - (jak wyżej). Co ci daje wiara? - Życie wieczne. (Obrzędy, 75)

2. Pierwsze wyrażenie gotowości

Bóg oświeca każdego człowieka przychodzącego na świat i przez dzieło stworzenia prowadzi go do poznania spraw niewidzialnych, aby nauczył się wielbić swojego Stwórcę. Wy poszliście za Jego światłem i dlatego obecnie otwiera się przed wami droga Ewangelii, abyście zakładając fundamenty nowego życia, uznali żywego Boga, który rzeczywiście przemawia do ludzi. Postępując w światłości Chrystusa, zaufajcie Jego mądrości, a oddając Mu codziennie swoje życie, całym sercem w Niego wierzcie. Taka jest droga wiary, którą Chrystus prowadzi was w miłości, abyście osiągnęli życie wieczne.

Pytam każdego z was: Czy jesteś gotowy wejść dzisiaj za przewodem Chrystusa na tę drogę? - Jestem gotowy. (Obrzędy, 76)

A wy, którzy jako poręczający przedstawiacie nam obecnie tych kandydatów, i wy wszyscy obecni tu bracia i siostry, czy jesteście gotowi pomagać im w znalezieniu i naśladowaniu Chrystusa? - Jesteśmy gotowi. (Obrzędy, 77)

3. Egzorcyzm

Najłaskawszy Ojcze, dziękujemy Ci za tych kandydatów, którzy Ciebie znaleźli. Ty w rozmaity sposób uprzedzałeś ich swoją łaską. Dzisiaj wobec nas odpowiedzieli na Twoje wezwanie. Dlatego chwalimy i błogosławimy Ciebie, Panie. - Chwalimy i błogosławimy Ciebie, Panie. (Obrzędy, 82)

4. Naznaczenie krzyżem czoła i zmysłów

Drodzy kandydaci, podejdźcie razem z tymi, którzy za was poręczają, aby przyjąć znak przynależności do waszego nowego stanu.

Bartoszu, przyjmij krzyż na czole. + Sam Chrystus umacnia cię znakiem swojego zwycięstwa. Ucz się Go poznawać i naśladować. (Obrzędy, 83) + Przyjmij znak krzyża na uszach, abyś usłyszał głos Pana. + Przyjmij znak krzyża na oczach, abyś ujrzał jasność Bożą. + Przyjmij znak krzyża na ustach, abyś odpowiedział na słowo Boże. + Przyjmij znak krzyża na piersiach, aby Chrystus przez wiarę mieszkał w twoim sercu. + Przyjmij znak krzyża na barkach, abyś udźwignął słodkie brzemię Chrystusa. (Ceremonia powtórzona wobec ośmiu osób).

Kreślę znak krzyża nad wami wszystkimi: + w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, abyście żyli na wieki wieków. - Amen. (Obrzędy, 85)

Teraz wręczę wam krzyż. Będzie przypominał wam ten obrzęd przez całe wasze życie:

Przyjmijcie krzyż, znak miłości Chrystusa i Jego zwycięstwa nad grzechem, śmiercią i szatanem. Niech ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan będzie waszą chlubą, drogą, prawdą i życiem. - Amen. (Obrzędy, 86)

Módlmy się. Wszechmogący Boże, Ty przez krzyż i zmartwychwstanie Twego Syna udzieliłeś życia swojemu ludowi; spraw, aby Twoi słudzy, których naznaczyliśmy krzyżem, naśladując Chrystusa, doświadczyli w życiu zbawczej mocy krzyża i dawali jej świadectwo swoim postępowaniem. Przez Chrystusa, Pana naszego. - Amen. (Obrzędy, 87B)

5. Wprowadzenie do kościoła

Wejdźcie teraz wszyscy do kościoła, aby razem z nami uczestniczyć w uczcie słowa Bożego. (Obrzędy, 90)

(Wszyscy śpiewają pieśń: "Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary". Katechumeni zajmują przygotowane dla nich miejsca, po czym następuje

6. Liturgia słowa Bożego

zakończona homilią:)

Dla wszystkich nas, tu zgromadzonych, jest to wielka chwila. Gdybyśmy widzieli to, co dzieje się a czego oczy ludzkie nie widzą, bylibyśmy pełni zdumienia, radości, zachwytu wręcz.

Skrót tego pierwszego sakramentalnego aktu chrzcielnego, który dopełni się w Wigilię Paschalną, w Wigilię Wielkanocy, można ująć w trzy momenty, które wyznaczyły dzisiejsze obrzędy. Pierwszy z nich to wstępny dialog. Każdy z katechumenów, każdy z was - tych, którzy przejdą przez rzekę Jordan, przejdą przez Morze Czerwone, uratują się z potopu - zapytany: O co prosisz Kościół Boży? odpowiedział: O wiarę. I padło drugie pytanie: Co daje ci wiara? Życie wieczne. Przepaść jest między człowiekiem, który ma wiarę, i który nie ma wiary. Dla tego, który nie ma wiary, to co czynimy jest nic nie warte. Ale w tym miejscu wspominamy słowa Chrystusa: "Choćbyś cały świat posiadł a na duszy szkodę poniósł, nic ci to nie pomoże" (por. Mt 16,26). Gdybyś jutro dostał werdykt śmierci, to byś zobaczył, czym jest wiara. "Wiara daje życie wieczne." To znaczy nie tylko nieśmiertelność. Wszyscy jesteśmy nieśmiertelni. Daje nam wszczepienie w los Chrystusa. W jego drogę krzyżową, ale i w zmartwychwstanie, które jest uobecnione tutaj przez Eucharystię. Na ołtarzu leży życie wieczne! Kiedy mówisz "Amen" wobec Ciała Chrystusa, mówisz to samo: Daj mi, Panie, życie wieczne. Wierzę! Miłuję!

Teraz po tym wstępnym dialogu, wy którzy w tym roku przyjmiecie Chrystusa pierwszy raz w Eucharystii, w bierzmowaniu, w chrzcie, prosicie Kościół, aby wam pomógł w ukształtowaniu waszej wiary. Bo wiarę już macie. Gdybyście jej nie mieli przynajmniej w stanie zaczątkowym, gdyby ziarno Boże nie padło w wasze dusze, gdyby nie dotknęła was łaska, to byście tutaj dzisiaj nie byli. I prosicie Kościół, nas zgromadzonych tutaj, którzy mamy wiarę: Pomóżcie nam zrozumieć, poznać, zachwycić się, wziąć za złotą regułę życia wiarę w Jezusa Chrystusa, dzięki której poznamy życie wieczne, Boże życie, i będziemy w nim uczestniczyć... To wyznacie w Wigilię Wielkanocną. Wyznacie wiarę pełną, prawdziwą: Wierzę w Boga Ojca, wierzę w Syna Bożego Jezusa Chrystusa, wierzę w Ducha Świętego. I zobaczycie, że wiara jak dynamiczny strumień, jak rwąca rzeka porywa całe nasze życie. Wszystko co jest określane jako życie etyczne, życie moralne czy po prostu życie uczniów Chrystusa, całe postępowanie człowieka jest owocem życia Boga w nas.

I po tym dialogu otrzymaliście krzyż do ręki, ten który najpierw kapłan nałożył ci na czoło, na uszy, na oczy, na usta, na serce i na barki, byś wiedział, że krzyż jest kluczem, który otwiera bramy raju - do którego wracamy, z którego grzech Adama nas wyrzucił. Krzyż jest kluczem, który otwiera królestwo Boga. Który w godzinę śmierci otwiera oczy na Boga żywego. Wielka sprawa! Skarb największy, dla którego trzeba wszystko sprzedać (por. Mt 13,44), by ten skarb trzymać w ręku. Bo jeśli trzymasz co innego i nie wypuścisz, nie wyrzucisz, to nie weźmiesz tego skarbu. Wziąłeś do ręki krzyż. Niech będzie w twoich myślach, w twoich oczach, w twoich uszach, w twoim sercu. I żebyś umiał go nieść, wtedy kiedy będzie próbą oczyszczającą, aby dać ci jeszcze więcej udział w zmartwychwstaniu.

A teraz słyszycie słowo kapłana, który przeczytawszy Ewangelię powinien ją wam powtórzyć w dwu zdaniach. "Znaleźliśmy Mesjasza". W ten wielki dzień, w ten wielki wieczór Kościół każe czytać wyjątek z Ewangelii św. Jana (J 1,35-42) opisujący, jak ludzie znaleźli Chrystusa. Zapytali Go tylko tak, po prostu, jak ludzie pytają: "Nauczycielu - gdzie mieszkasz?" Odpowiedział: "Chodźcie, a zobaczycie." To jest przed wami. Już wiecie rzecz najważniejszą: trzeba patrzeć i iść, aż wam pokażą. "Chodźcie, a zobaczycie".

Dostaniecie za chwilę do ręki Ewangelię. Księgę, która opisuje doczesne życie Jezusa. Ale która też opisuje życie zmartwychwstałego i życie eucharystycznego Chrystusa obecnego z nami. Która opisuje ponadto, jak powinno wyglądać życie chrześcijanina. "Chodźcie, a zobaczycie." Kto nie pójdzie, nie zobaczy. Kto nie nachyli ucha, nie usłyszy. Kto nie otworzy oczu, nie zobaczy. Kto ust nie otworzy na przyjęcie Boga, nie przyjmie Go. Serce może być napełnione grzechem, pożądliwościami, złością - i może być czyste i przyjąć Boga, i Boga oglądać!

Zostaliście wyposażeni dzisiaj do tej drogi, która prowadzi do Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Weszliście na drogę, którą jest Chrystus. Będzie ona ciężka. To jest droga krzyża. Nie ukrywamy tego. Ale jeśli krzyż widać z jednej strony, to z drugiej widać zmartwychwstanie, tak jak na obrazie Rubensa, gdzie poprzez rany Chrystusowe przebija już światło zmartwychwstania. Gdzie jest krzyż, tam jest światłość Zmartwychwstałego.

Tyle słów, wyjaśnień, bo jeszcze nas i dziś czeka parę chwil wspólnych w kościele. Proszę was wszystkich, którzy tworzycie Kościół Chrystusa, was wierzących, tę wspólnotę, która otacza ołtarz, abyście poręczyli nie tylko słowami, ale swoim życiem - żeby w waszym życiu była czytelna Ewangelia dla tych, którzy jej nie znają. Byście nie byli zgorszeniem, ale światłością dla tych, którzy chcą w tym świecie ujrzeć Chrystusa.

7. Wręczenie Ewangelii

Drodzy katechumeni, jak po znaku krzyża dałem wam do ręki wizerunek Ukrzyżowanego, tak teraz otrzymacie księgę Ewangelii. Noście ją ze sobą. Czytajcie. Módlcie się z niej. Czcijcie to słowo Boga. Abyście mogli kiedyś powtórzyć za Mereżkowskim: "Całe życie czytałem ją. Dajcie mi ją do trumny, bo przez nią odkryłem prawdę i sens życia".

Podejdźcie tutaj po kolei i każdemu z was ją wręczę: Jarosławie, przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował. (Obrzędy, 93)

(Kapłan wręcza księgę Ewangelii każdemu z katechumenów. Potem mówi:)

8. Modlitwa powszechna za katechumenów

Módlmy się teraz wspólnie. Radujmy się, że nasi bracia katechumeni przebyli już długą drogę i doznali Bożej dobroci, która ich doprowadziła do dzisiejszego dnia. Módlmy się za nich, aby zdołali szczęśliwie przebiec pozostałą część dalekiej jeszcze drogi aż do pełnego uczestnictwa w naszym życiu.

Wołajmy do Boga: Wysłuchaj nas, Panie!

Błagajmy Ojca Niebieskiego, aby z każdym dniem coraz pełniej objawiał katechumenom Chrystusa, swojego Syna. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

Błagajmy Boga, aby katechumeni wielkodusznie i ochoczym sercem poddawali się zrządzeniom woli Bożej. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

Błagajmy Boga, aby na swojej drodze doznawali ciągle naszej szczerej i nieustannej pomocy. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

Błagajmy Boga, aby w naszej wspólnocie znaleźli jedność serc i gorącą miłość. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

Błagajmy Boga, aby katechumeni dobrze się przygotowali do sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.

(Obrzędy, 94)

Módlmy się.

Boże, Stwórco świata, pokornie Cię prosimy, abyś łaskawie wejrzał na naszych katechumenów. Niech zawsze będą pełni zapału, niech się radują nadzieją i wiernie Tobie służą. Doprowadź ich do sakramentu odrodzenia, aby wiodąc gorliwe życie razem z Twoimi wiernymi, dostąpili obiecanej przez Ciebie wiecznej nagrody. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

(Obrzędy, 95A)

9. Odesłanie katechumenów

Teraz będzie druga część Mszy świętej. Złożenie ofiary, Przeistoczenie i Komunia. A was, drodzy katechumeni, proszę, przejdźcie do tylnej części kościoła. Z dala ale z głęboką tęsknotą i wielkim pragnieniem czekajcie na dzień waszego spotkania. A teraz: Idźcie w pokoju i Pan niech pozostanie z wami.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011