Katechumeni gromadzą się poza kościołem wokół rozpalonego ognia, w świątyni wygaszone są wszystkie światła. Kapłan, który przychodzi na to miejsce wraz z posługującymi - jeden z nich niesie świecę paschalną - zwraca się do katechumenów i do wszystkich obecnych:
Drodzy bracia i siostry, w tę najświętszą noc, w którą Pan nasz, Jezus Chrystus, przeszedł ze śmierci do życia, Kościół wzywa wszystkie swoje dzieci rozproszone po całym świecie, aby zgromadziły się na czuwanie i modlitwę. Jeśli tak będziemy obchodzić pamiątkę Paschy Pana, słuchając słowa Bożego i sprawując święte obrzędy, możemy mieć nadzieję, że otrzymamy udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią i wraz z Nim będziemy żyć w Bogu. Poświęcę teraz nowy ogień, skrzesany z kamienia. Jest on symbolem zmartwychwstałego, który rozwalił kamień grobu i zajaśniał w ciemnościach jako światłość świata.
Módlmy się. Boże, Ty przez swojego Syna udzieliłeś wiernym światła swojej chwały, poświęć + ten ogień i przez te wielkanocne święta rozpal w nas tak wielkie pragnienie nieba, abyśmy z czystym sercem mogli dostąpić uczestniczenia w świętach wiekuistej światłości. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Chrystus wczoraj i dziś, + Początek i Koniec, + Alfa i Omega. + Do Niego należy czas + i wieczność. + Jemu chwała i panowanie + przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Przez swoje święte rany + jaśniejące chwałą + niech nas strzeże + i zachowuje + Chrystus Pan. Amen.
Niech światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszy ciemności naszych serc i umysłów.
Kapłan, zanim uda się na przygotowane miejsce, by razem z ludem wysłuchać czytań, mówi:
Zacznie się teraz druga część liturgii wielkanocnej, liturgia słowa. Ogień zapalony na zewnątrz świątyni, w ciemności, to symbol Chrystusa zmartwychwstałego, który już się zbliża. Teraz usłyszymy Jego słowo - opis stworzenia świata, opis grzechu i kary za grzech, niewoli egipskiej i wyjścia z Egiptu, co jest figurą i zapowiedzią wyzwolenia ludzi z niewoli grzechu przez Pana naszego Jezusa Chrystusa. Wsłuchujmy się pilnie w słowa, które usłyszymy.
Po czytaniach następuje homilia celebransa:
Gdyby ktoś obcy wszedł w tej chwili do świątyni i zapytał, co się tu dzieje - co wy tu robicie? - a mamy prawo suponować, że taki ktoś z przypadku tu jest, drzwi są otwarte, musielibyśmy "zdać sprawę z nadziei, która nas ożywia- (por. 1 P 3,15), którą wyznajemy. I miłość nasza poddana by była surowej krytyce, ocenie, konfrontacji. Zostaje nam to, co czynimy w tej chwili - sam obrzęd przemówi najmocniej - i kilka słów komentarza, aby próbować na te pytania odpowiedzieć.
Oto wczoraj Chrystus ukrzyżowany umarł. Dzisiaj z-martwych-wstał, wstał z grobu - Wigilia Paschalna antycypuje jutrzejszą uroczystość. Pierwsi chrześcijanie przez całą noc czekali, aż pojawi się na horyzoncie słońce, symbol Boga żywego, i wtedy wstępowali do wody, aby obmyć się z grzechów i przyjąć życie Boga. Mamy przywilej w tej świątyni, że dziś będziemy mogli odpowiedzieć wydarzeniem na postawione pytania. Powiemy: patrzcie na tych ludzi. Nasi katechumeni po rocznym przygotowaniu wejdą przy świetle "Wschodzącego Słońca", jakim jest Ogień Chrystusowy, do wody, mając nadzieję w Krzyżu.
A teraz, bracia i siostry, błagajmy Boga, Ojca wszechmogącego, o miłosierdzie dla wybranych, Beaty, Julity, Magdaleny, Beaty, Jarosława, Bartosza i Mirosława, którzy proszą o chrzest święty. Niech Bóg, który ich powołał i doprowadził do tej godziny, obdarzy ich światłem i mocą, aby całym sercem złączyli się z Chrystusem i wyznali wiarę Kościoła. Niech im da nowe życie w Duchu Świętym, którego będziemy wzywali nad tą wodą. (Obrzędy, 213)
Podczas śpiewu litanii do Wszystkich Świętych przechodzimy do kaplicy Bł. Michała Giedroycia. Proszę: krzyż, lektorzy, kandydaci do chrztu - wybrani - ze swoimi rodzicami chrzestnymi i ci, którzy w Wielki Czwartek przyjęli Pierwszą Komunię.
Następuje teraz litania do Wszystkich Świętych (Obrzędy, 214). Można dołączyć do niej imiona patrona kościoła i patronów tych, którzy mają być ochrzczeni. Po litanii celebrans dokonuje błogosławieństwa wody chrzcielnej:
Boże, Ty niewidzialną mocą
dokonujesz rzeczy niezwykłych
przez sakramentalne znaki.
Ty w ciągu dziejów zbawienia
przygotowałeś wodę przez Ciebie stworzoną,
aby wyrażała łaskę chrztu świętego.
Na początku świata Twój Duch unosił się nad wodami,
aby już wtedy woda nabrała mocy uświęcania.
Boże, ty nawet w wodach potopu
dałeś nam obraz odrodzenia,
bo ten sam żywioł
położył kres występkom i dał początek cnotom.
Boże, Ty sprawiłeś, że synowie Abrahama
przeszli po suchym dnie Morza Czerwonego,
aby naród wyzwolony z niewoli faraona
stał się obrazem przyszłej społeczności ochrzczonych.
Boże, Twój Syn, ochrzczony przez Jana w wodach Jordanu,
został namaszczony Duchem Świętym,
a gdy wisiał na krzyżu,
z Jego boku wypłynęła krew i woda,
po swoim zaś zmartwychwstaniu nakazał uczniom:
"Idźcie i nauczajcie wszystkie narody,
udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna,
i Ducha Świętego".
Wejrzyj na swój Kościół
i racz mu otworzyć źródło chrztu świętego.
Niechaj ta woda przez Ducha Świętego otrzyma łaskę
Twojego Jednorodzonego Syna,
aby człowiek, stworzony na Twoje podobieństwo
i przez sakrament chrztu obmyty
z wszelkich brudów grzechu,
odrodził się z wody i z Ducha Świętego
do nowego życia dziecka Bożego.
Kapłan dotyka wody prawą ręką i mówi dalej:
Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy, przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. (Obrzędy, 215)
Wyrzeczenie się zła:
Pytam każdego z was: Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? (Wybrani: Wyrzekam się).
Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował? (Wybrani: Wyrzekam się).
Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu? (Wybrani: Wyrzekam się).
Wyznanie wiary:
Beato, czy wierzysz w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? (Wybrana: Wierzę).
Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca? (Wybrana: Wierzę).
Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne? (Wybrana: Wierzę).
Obrzęd chrztu:
(Klęknij do przyjęcia chrztu:) Beato, ja ciebie chrzczę + w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Wyznanie wiary i obrzęd chrztu powtarzane są kolejno wobec Julity, Magdaleny, Beaty, Jarosława, Bartosza i Mirosława.
Włożenie białej szaty:
Beato, Julito, Magdaleno, Beato, Jarosławie, Bartoszu, Mirosławie, staliście się nowym stworzeniem i przyoblekliście się w Chrystusa. Przyjmijcie zatem białą szatę (rodzice chrzestni nakładają neofitom białą szatę) i zachowajcie ją nieskalaną aż na sąd naszego Pana, Jezusa Chrystusa, aby otrzymać życie wieczne. (Obrzędy, 225)
Wręczenie zapalonej świecy
Podejdźcie, ojcowie i matki chrzestne, aby nowo ochrzczonym przekazać światło (rodzice chrzestni wręczają neofitom zapalone świece).
Staliście się światłem w Chrystusie. Postępujcie nieustannie jak dzieci światłości, trwajcie w wierze, abyście ze wszystkimi świętymi mogli wyjść na spotkanie przychodzącego Pana w królestwie niebieskim. Amen. (Obrzędy, 226)
Teraz w procesji przejdziemy do ołtarza, abyście otrzymali znamię Daru Ducha Świętego, sakrament bierzmowania.
Część czwarta: Liturgia bierzmowania
Umiłowani nowo ochrzczeni: Odrodziliście się w Chrystusie, staliście się członkami Ciała Chrystusa i Jego kapłańskiego ludu. Macie teraz przyjąć Ducha Świętego, który został na nas wylany. Pan zesłał Go na Apostołów w Dniu Pięćdziesiątnicy, Apostołowie zaś oraz ich następcy przekazali Go ochrzczonym. Również i wy otrzymacie obiecaną moc Ducha Świętego, dzięki której doskonalej upodobnicie się do Chrystusa, będziecie dawać świadectwo o Męce i Zmartwychwstaniu Pana i staniecie się czynnymi członkami Kościoła dla budowania Ciała Chrystusowego w wierze i miłości.
Prośmy Boga Ojca wszechmogącego, aby łaskawie zesłał Ducha Świętego na tych nowo ochrzczonych. Niech Duch Święty umocni ich swoimi obfitymi darami i przez swoje namaszczenie upodobni do Chrystusa, Syna Bożego. (Obrzędy, 229)
Proszę teraz kapłanów, by wyciągnęli razem ze mną ręce nad tymi, którzy mają być bierzmowani:
Boże Wszechmogący,
Ojcze naszego Pana, Jezusa Chrystusa,
który odrodziłeś te sługi swoje
przez wodę i Ducha Świętego
i uwolniłeś ich od grzechu,
ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela;
daj im ducha mądrości i rozumu,
ducha rady i męstwa,
ducha umiejętności i pobożności,
napełnij ich duchem Twojej bojaźni.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. (Obrzędy, 230)
Każdemu z was udzielę teraz sakramentu bierzmowania:
Jadwigo, przyjmij znamię Daru Ducha Świętego. (Amen.) Pokój z tobą.
(I z duchem twoim.)
Magdaleno, przyjmij znamię...
Joanno, przyjmij znamię...
Mario, przyjmij znamię...
Pawle, przyjmij znamię...
Mateuszu, przyjmij znamię...
Marku, przyjmij znamię...
Część piąta: Liturgia Eucharystii
Teraz jest dalszy ciąg sprawowania Eucharystii, Mszy świętej, podczas której przyjmiemy Ciało Chrystusa.