(Wprowadzenie:)
Zawsze, kiedy rozpoczyna się Msza święta, powinniśmy uświadomić sobie, co się zaczyna: ofiara krzyżowa Pana naszego Jezusa Chrystusa. Przyrządziliśmy i przyrządzamy krzyż na ramiona Chrystusowe. Ponieważ On wziął nasze grzechy na siebie, my mamy przyjąć Jego dar.
Jeśli zachowaliśmy grzech aż dotąd i żyjemy w grzechu - jest przepaść między krzyżem a nami. Przekracza się ją przez żal, skruchę, spowiedź, pokutę. Prośmy o przebaczenie.
(Homilia:)
Kiedy dzieje ludzkie, sterowane przez wielkich tego świata, toczą się według brutalnych i bezwzględnych praw - chyba tak jest od początku, od chwili, kiedy Kain zabił Abla - Kościół od dwóch tysięcy lat przypomina o wydarzeniu dokonanym przez Jezusa Chrystusa. Co więcej, nieustannie apeluje do tych, którzy chcą nazywać się Jego uczniami, którzy uważają Chrystusa za swojego Nauczyciela, Mistrza, wyznając w Nim Boga w Człowieku - by pamiętali o rzeczy niezwykłej: że to wszystko, czego Bóg przez Chrystusa dokonał dwa tysiące lat temu, nieustannie trwa.
Bóg w Chrystusie przychodzi, Bóg w Chrystusie umiera i zmartwychwstaje. Bóg dzięki temu, co spełnił Jezus Chrystus raz na zawsze, rozdziela nieustannie przez Ducha Świętego dary, które Syn Boży zgromadził. To wszystko dzieje się podczas Mszy, dziś też. Kto jest przygotowany, odejdzie z tym darem, odejdzie obdarowany hojnie. Kto jest nieprzygotowany - przyjdzie, popatrzy i odejdzie swoją drogą.
W tej chwili jest, po kazaniu, moment, który nazywamy skrutynium. Prośba do Boga, aby tym katechumenom - wybranym, którzy są już w pół drogi do chrztu - udzielił Bóg ducha pokuty, by zrozumieli, czym jest grzech. By odrzucając grzech powoli uczyli się, na czym polega wolność dzieci Bożych, wolność w Chrystusie.
Wstańmy do modlitwy i do udzielenia im błogosławieństwa. Wybrani Boży, klęknijcie i módlcie się, a rodzice chrzestni niech położą prawą rękę na ich ramieniu. (Obrzędy, 169)
Modlitwa za wybranych:
Módlmy się za tych wybranych, których Bóg powołał, aby w Nim doszli do świętości i dali odważne świadectwo o słowach życia wiecznego. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby wybrani, ufając Bożej prawdzie, osiągnęli wolność dusz i serc i zachowali ją na zawsze. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby rozważając mądrość krzyża, mogli chlubić się w Bogu, który niweczy mądrość tego świata. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby wyzwoleni mocą Ducha Świętego, wolni od lęku, do końca zaufali Bogu. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby stając się ludźmi duchowymi, szukali tego, co jest sprawiedliwe i święte. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby wszyscy, którzy dla imienia Chrystusa cierpią prześladowanie, od Niego doznali pomocy. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby rodziny i narody, powstrzymywane od przyjęcia wiary, uzyskały wolność wyznawania Ewangelii. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, abyśmy wśród trosk doczesnych pozostali wierni duchowi Ewangelii. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Módlmy się, aby cały świat, umiłowany przez Ojca, doszedł w Kościele do pełnej duchowej wolności. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie. (Obrzędy, 170)
Egzorcyzm:
Módlmy się. Najłaskawszy Ojcze, Ty sprawiłeś, że niewidomy od urodzenia uwierzył w Twojego Syna i przez wiarę wszedł do królestwa Twojej światłości. Uwolnij Twoich wybranych, tutaj obecnych, od zaślepiających ich złudzeń. Spraw, aby utwierdzeni w prawdzie, stali się dziećmi światłości i pozostali nimi na zawsze. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Panie Jezu Chryste, światłości prawdziwa, mocą Ducha prawdy uwolnij wszystkich, którzy jęczą pod jarzmem ojca kłamstwa, a w tych, przez Ciebie wybranych do przyjęcia sakramentów, wzbudź dobrą wolę, aby korzystając z radości Twego światła, jak niewidomy, który niegdyś odzyskał jasność widzenia, okazali się silnymi i odważnymi świadkami wiary. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen. (Obrzędy, 171)
Odesłanie wybranych:
Teraz będzie druga część Mszy świętej. Dlatego przejdźcie, drodzy katechumeni, na przeznaczone dla was miejsca z tyłu kościoła. (por. Obrzędy, 172)