Strona główna Duszpasterstwo

» DUSZPASTERSTWO » KATECHUMENAT » KATECHEZY KATECHUMENALNE (5111)   
M E N U

Wysławiając
Miłosierdzie Boże


Duszp. Trzeźwości

Katechizacja

Pomoce katechet.

D. Dzieci i Młodzieży

Liturg. Służba Ołtarza

Ruch "Światło-Życie"

Piesza Pielgrzymka

Akcja Katolicka

KSM

Duszp. Rodzin

Katechumenat

Katechezy

Duszp. Akademickie

Duszp. Powołaniowe

Pap. Dzieła Misyjne

Wspólnoty

Duszp. Związków
Niesakramentalnych


Duszp. Biblijne

Koła różańcowe

Wspólnoty o. Pio

Duszp. niesłyszących

Rok Wiary 2012-2013



Główna Indeks



Nr strony



Wyszukiwarka ...




KATECHUMENAT ŚCISŁY

Od chwili przyjęcia do katechumenatu więź ze wspólnotą Kościoła się zacieśnia: katechumeni razem z uczniami Chrystusa wchodzą w rytm nowego roku liturgicznego. Coraz bardziej muszą rozumieć, że kończy się "stare", zaczyna "nowe". Adwent pomaga w formowaniu tej świadomości, przygotowując wszystkich, którzy gromadzą się w świątyni, do spotkania z objawiającym się Bogiem.

Katechumeni zaczynają odkrywać, że to nie ludzie objawiają Boga, lecz Bóg sam się objawia. Więcej, że objawia się przez wydarzenia, w których wychodzi naprzeciw człowieka. Są nimi wielkie dzieła Boże opisane w Biblii. W rzędzie tych wydarzeń jest też chrzest, do którego się przygotowują. Aby lepiej poznali istotę nawrócenia, Adwent przypomina im, że zaczęło się wszystko od daru wolności, który człowiek źle wykorzystał: ulegając kuszeniu szatana wybrał własną wolę i odrzucił wolę Boga. Sytuacja z raju powtarza się dla każdego, wszyscy stajemy wobec tego samego wyboru. Abyśmy wybrali Boga a nie szatana, a w efekcie dobro a nie zło, życie a nie śmierć, Chrystus stał się Człowiekiem - o tym mówi Boże Narodzenie - i przyniósł nam światło i moc samego Boga. To światło i tę moc złożył w ręce Kościoła.

Czas ścisłego katechumenatu przeznaczony jest na wtajemniczanie w całościową wizję zbawczego misterium. Katechumen poznaje plan Boga urzeczywistniony w historii zbawienia, która trwa dalej w sakramentach Kościoła. Realizacja tego zamiaru na tym polega, że Bóg nie tylko uzdrawia ludzką wolę zranioną grzechem pierworodnym, ale prowadzi człowieka do zjednoczenia z sobą w miłości. Wtajemniczanie w chrześcijaństwo to wprowadzanie w misterium jedności Chrystusa i Kościoła, Głowy i Ciała, Oblubieńca i Oblubienicy.

Aby i dla niego mogło nastąpić to spotkanie, katechumen dowiaduje się teraz więcej o stawianych warunkach. Wie już coraz lepiej, z czym ma walczyć, i poznaje coraz pełniej wymagania Ewangelii. W walce z grzechem Kościół umacnia go modlitwą egzorcyzmów, w naśladowaniu Chrystusa udziela mu błogosławieństw. Krzyż i Ewangelia, egzorcyzm i błogosławieństwo to coraz wyraźniejszy dwutakt paschalny, dialektyka umierania i zmartwychwstawania z Chrystusem (Rz 6,3-4).

Gdy katechumen wybiera tę drogę, odkrywa, że to Bóg wcześniej go wybrał, bo "Pierwszy umiłował" (1 J 4,19). Obrzęd wybrania czyli nadania imienia jest wyrazem tego dwustronnego przymierza. Jest też oficjalnym przedstawieniem się wspólnocie Kościoła, która ten wybór zatwierdza.


W górę
Cofnij Strona główna Copyright © 2000-2017 by Diecezja Sandomierska
Poinformuj Redakcję Portalu: www@sandomierz.opoka.org.pl
Aktualizacja: 7 czerwca 2011