Cele katechezy:
* przybliżenie treści nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II i wiedzy o jego pontyfikacie pod kątem hasła: "Świadek Nadziei",
* uświadomienie młodzieży, czym jest Dzień Papieski,
* wychowanie młodzieży do duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II,
* kształtowanie postawy świadomego uczestnictwa w życiu Kościoła.
Metody: ćwiczenia plastyczne, pogadanka, inscenizacja, pokaz.
Środki dydaktyczne: materiały plastyczne: szary papier (min. 6 arkuszy), pisaki, klej (3 sztuki), kolorowy papier, kolorowe ilustracje - ukazujące Jana Pawła II, białe kartki papieru; pojemnik plastikowy (lub małe pudełko); karteczki z pytaniami; formularze telegramu (dla każdego ucznia jeden); materiały do pracy w grupach.
Plan katechezy
Wstęp
Modlitwa w intencji Jana Pawła II.
Pogadanka przeprowadzona na bazie ćwiczenia: "ruletka".
- czas ok.10 min.
Rozwinięcie
Ta część katechezy oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniu: "komitet organizacyjny", po którym następuje krótkie podsumowanie katechety.
- czas ok. 30 min.
Zakończenie
Indywidualna praca młodzieży nad formularzem telegramu, na którym wypisuje się wnioski z katechezy.
- czas ok. 5 min.
Przebieg katechezy
Wstęp
A) Katechezę rozpoczynamy modlitwą. Młodzież ustawia się w kręgu. Wybrana osoba odczytuje fragment wypowiedzi Jana Pawła II nadesłany z okazji Apelu III Tysiąclecia na Polach Lednickich:
"Nie lękajcie się iść w przyszłość przez Bramę, którą jest Chrystus. Bądźcie wytrwali. Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba iść w głąb...Podnieście głowy i zobaczcie cel waszej drogi. Jeśli idziecie z Chrystusem, jeśli przewodzi Wam Duch Święty, to nie może być innego celu, jak dom Ojca, który jest w niebie...
Na zakończenie, wszyscy odmawiają modlitwę: "Ojcze nasz".
B) Następnie katecheta proponuje ćwiczenie: "ruletka". Osobie stojącej po jego prawej stronie wręcza plastikowy pojemnik (ewentualnie pudełeczko), który zawiera pytania dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II (jedna karteczka - zawiera jedno pytanie). Na słowo "start" młodzież podaje sobie pojemnik z rąk do rąk. Na słowo "stop" osoba, która trzyma pojemnik wyjmuje z niego pytanie odczytuje jego treść, próbuje na nie odpowiedzieć.
Zabawa trwa przez ok. 7 min. Na zakończenie katecheta może uzupełnić wypowiedzi młodzieży.
Rozwinięcie
Ta część katechezy opiera się na ćwiczeniu: "komitet organizacyjny".
Katecheta dzieli klasę na 3 grupy, których zadaniem jest zorganizowanie "Dnia Papieskiego" w parafii, pod hasłem: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei" (młodzież może wykonać plakaty, zorganizować festyn lub koncert muzyczny, napisać treść kazania niedzielnego itp.)
Każda grupa otrzymuje materiały plastyczne: szary papier, kolorowe ilustracje, klej, pisaki; przygotowane teksty ukazujące Ojca Świętego jako Świadka Nadziei (*materiały pomocnicze). Warto zwrócić uwagę na to, że zadanie wykonywane jest na czas i składa się z kilku etapów, dlatego ważny będzie podział czynności między członkami grupy.
* Uwaga! Na poprzedniej katechezie należy zapowiedzieć, aby uczniowie przynieśli materiały plastyczne.
* czas na pracę w grupach maks. 10 min.
Po wykonaniu zadania następuje prezentacja prac, która nie może przekroczyć 5 minut na jedną grupę. W czasie gdy jedna grupa przedstawia przebieg Dnia Papieskiego, pozostałe dwie stają się wiernymi, biorącymi udział w tych obchodach.
Na zakończenie ćwiczenia następuje wspólne podsumowanie, omówienie prac poszczególnych grup ze zwróceniem uwagi, która z nich najlepiej wywiązała się z zadania.
Zakończenie
Podsumowaniem katechezy będzie praca indywidualna ucznia z formularzem. W tym celu katecheta wręcza każdemu blankiet telegramu. Poleca, aby młodzież krótko sformułowała wnioski:
- odpowiadając na pytanie: Co to znaczy, że Jan Paweł II nazywany jest Świadkiem Nadziei?,
- oraz zachęcając parafian do udziału w obchodach Dnia Papieskiego.
Na koniec osoba chętna może odczytać treść swojego telegramu.
Telegram można wkleić do zeszytu jako notatkę z katechezy, a także wykorzystać do rozwieszenia na tablicach informacyjnych w parafii.
Materiały pomocnicze
A-1
Jan Paweł II rozpoczynając swoją posługę mówił: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie drzwi Chrystusowi!" Słowa te są głęboko zakorzenione w Ewangelii, wypowiada je Chrystus do ludzi potrzebujących. Chrześcijańska nadzieja opiera się na tajemnicy Jezusa Chrystusa. Bez wiary w Odkupiciela byłaby czymś w gruncie rzeczy niezrozumiałym i ślepym.
Jan Paweł II stanowczo głosi Ewangelię, jednocześnie opowiadając się za ekumenizmem i dialogiem między religiami. Czyni to w nadziei, że dialog pomimo głębokich różnic jest możliwy. Papież swoim życiem, zaangażowaniem, tym co robi i naucza, niezłomnością i odwagą pragnie dać świadectwo Prawdzie, ukazać Chrystusa jako jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi.
Ojciec Święty nie lękał się także podjąć trudnego procesu oczyszczania pamięci. Wiele razy wzywał wszystkich wierzących, "aby w akcie odwagi i pokory uznali błędy tych, którzy nosili i noszą miano chrześcijan" (Incarnationis Mysterium, 11). Pragnie, abyśmy z jednej strony byli dumni z przynależności do Kościoła, a z drugiej umieli przyznać, że jesteśmy grzeszni.
Przekraczanie kolejnych progów nadziei jest u Jana Pawła II zakorzenione w jego zawierzeniu Matce Bożej. Bardzo często Ojciec Święty mówi bowiem o nadziei przed wizerunkiem Jasnogórskiej Pani. "Maryjo - Królowo Polski proszę Cię dla wszystkich moich rodaków o taką zwycięską nadzieję. Może w tej chwili, w tym dziejowym momencie, nadzieja jest najbardziej zagrożona. A równocześnie najbardziej nieodzowna. Nadzieja, która jest mocą człowieka, która go czyni mocnym również wśród cierpień i doświadczeń." (Częstochowa, 12.06.1987 r.)
Największą nadzieją dla Jana Pawła II jest młodzież. Widać to w czasie Światowych Spotkań Młodzieży, np. w Denver papież nazywa siebie Pielgrzymem Nadziei. Ojciec Święty zauważa, że istnieje pewna tendencja do pesymistycznego patrzenia na młodych, tymczasem młodzi pragną autentycznych wartości. "W ich oczach dostrzegłem cierpienie, ale także skruchę i nadzieję" (Novo millennio ineunte,10). Dlatego papież nie zawahał się zażądać od młodzieży radykalnego wyboru wiary i życia, wskazując im jednocześnie zadanie stawania się "stróżami poranka" nowego tysiąclecia.
Jan Paweł II podkreśla, iż nasza przyszłość zależy od nas. Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna, a siłą nadziei jest pokonania zła dobrem.
A-2
Dzień Papieski wszedł na stałe w kalendarz polskiego Kościoła i społeczeństwa. Biskupi Polscy ustalili, że po raz drugi odbędzie się on 13.10.2002 r. pod hasłem: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Jest to dzień duchowej łączności z Ojcem Świętym, dzień, w którym planuje się wiele uroczystości liturgicznych i spotkań modlitewnych. Zostanie także przeprowadzona zbiórka pieniędzy pod hasłem: "Dzielmy się miłością". Zebrane pieniądze zasilą fundusz stypendialny dla najuboższych uczniów.
B - Przykładowe pytania do pogadanki - ćwiczenie "ruletka"
- Kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem?
- Podaj podstawowe informacje dotyczące pontyfikatu Jana Pawła II.
- Dlaczego Ojciec Święty Jan Paweł II jest nazywany "Świadkiem Nadziei"?
- W jaki sposób możemy wyrażać swoją łączność z papieżem?
- Co to jest Dzień Papieski?
- Kim dla Jana Pawła II jest młodzież?
- Wymień miejsca, w których Ojciec Święty spotykał się z młodzieżą.
Zespół redakcyjny:
Renata Chrzanowska, Ewa Janus, Ks. Jacek Junak CR, Izabela Ludwig,
Iwona Podolecka, Ks. Piotr Studnicki (przewodniczący zespołu), S. Julitta Szydlak,
Wioletta Szwej-Oświecińska, Marta Zubek