Cel ogólny: Ukazać Maryję jako wzór dla chrześcijanina w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- identyfikuje Adwent z czasem oczekiwania na Zbawiciela;
- podaje, kto najlepiej oczekiwał na Zbawiciela;
- wskaże na Maryję jako wzór miłości i posłuszeństwa Bogu;
- uświadomi sobie potrzebę duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.
Metody: rozmowa kierowana, ekspozycja, praca w grupach, burza pytań, scenka improwizowana, artykuł prasowy.
Środki dydaktyczne: kaseta z pieśnią "Spuście nam na ziemskie niwy", lampion, wieniec adwentowy, żłóbek, Pismo św., rysunki przedstawiające Jana Chrzciciela, scenę Zwiastowania, kartki papieru, figurka Niepokalanej, dla każdej grupy odbitki ksero z tytułowej strony lokalnej gazety, tekst Mt 3, 1-2, kalendarze adwentowe, kartki z modlitwą, karta pracy.
Modlitwa: Ojcze nasz.
1. Wprowadzenie
Włączam kasetę z pieśnią "Spuście nam na ziemskie niwy". Uczniowie przez chwilę słuchają pieśni. Następnie zadaję pytanie:
- O kim mówi ta pieśń? (o Zbawicielu).
- W jakim czasie Kościół śpiewa te pieśń? (w Adwencie).
- Z jakimi symbolami kojarzy się wam Adwent? Wypowiedzi uczniów, w trakcie których ukazuję to, co jest przez nich wymieniane np. uczniowie wymieniają lampion; następuje ekspozycja lampionu, wieńca, roratki, pustego żłobka.
- Na kogo czeka ten pusty żłóbek? (na Pana Jezusa).
2. Przedstawienie prawdy
W dziejach ludzkości, był czas wielkiego oczekiwania na wypełnienie się wielkiej i bardzo ważnej dla ludzi obietnicy. Tę obietnicę ludzie otrzymali od Pana Boga, gdy pierwsi rodzice popełnili grzech. Bóg wówczas dał obietnicę Zbawiciela. O tym oczekiwaniu mówi pieśń, którą wysłuchaliśmy.
Na pamiątkę tamtego oczekiwania na Syna Bożego, my również dzisiaj w Kościele przeżywamy Adwent. Właśnie teraz, przeżywamy w Kościele czas Adwentu. W czasie historycznego oczekiwania Bóg wiele razy przypominał daną obietnicę. Dawał nadzieję na jej wypełnienie. Czynił to przez proroków. Było ich wielu. Ostatnim prorokiem był Jan Chrzciciel. Głosił on ludziom takie słowa: "Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie... Przygotujcie drogę Panu..."( kartkę z tymi słowami umieszczam na tablicy). Słowa te słyszymy w Adwencie.
- Do kogo skierowane są słowa tego proroka? (do ludzi, którzy wówczas żyli, ale też i do nas).
- Kogo zapowiadają? (Syna Bożego)
- Kiedy cieszymy się z przyjścia Pana Jezusa na świat? (W święta Bożego Narodzenia).
- Do czego wzywa Jan Chrzciciel? (do nawrócenia).
- Co znaczy "nawrócić się"? (wypowiedzi uczniów).
Nawrócenia, czyli zmiany życia na lepsze potrzebuje każdy z nas.
Wśród ludzi była jednak osoba, która nie potrzebowała nawrócenia. Zawsze była gotowa na przyjście Syna Bożego. Czy już wiecie o kim mówię? (prawdopodobnie padnie odpowiedź, że o Maryi. Ukazuję figurkę Niepokalane).
Bóg wybrał Maryję na Matkę swego Syna. Maryja podobnie jak cały naród izraelski czekała na obiecanego Zbawiciela. Nie wiedziała, że to Ona zostanie Matką Zbawiciela. Pan Bóg jednak wybrał właśnie Ją na Matkę Syna Bożego. Przyszła na świat bez grzechu pierworodnego jako jedyna z ludzi. Mówią o tym słowa anioła "Bądź pozdrowiona pełna łaski". Od chwili swego poczęcia Maryja była napełniona łaską Bożą, była bez grzechu. Przypomina o tym uroczystość, którą obchodzimy 8 grudnia, właśnie w Adwencie. Jest to uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Odszukajcie w Piśmie św. fragment Ewangelii Łk 1,26-38. Odczytamy głośno i uroczyście ten fragment. Następnie każdy przeczyta ten fragment w ciszy. Wspólnie pracując w grupach postawcie jak najwięcej pytań do tego tekstu.
Burza pytań (5 minut) - praca w grupach. Prezentacja na forum klasy. Jako podsumowanie stawiam pytanie:
- Jak nazywamy to wydarzenie? (Zwiastowanie).
- Kto jest obecny wśród ludzi od momentu Zwiastowania? (Syn Boży).
Mam dla wszystkich taką małą niespodziankę. Wasze koleżanki odegrają to wydarzenie w scence. Pilnie je obserwujcie.
Następuje prezentacja scenki biblijnej przez przygotowanych uczniów. Dziewczynce odgrywającej Maryję zadaję pytanie:
- Jak myślisz, jakie uczucia mogły towarzyszyć Maryi w chwili Zwiastowania? Pytanie skierowane do wszystkich:
- Jak sądzicie, co mogła przeżywać Maryja w czasie Zwiastowania?
Odpowiedzi uczniów (radość, zdziwienie, zmieszanie itp.).
- Jakie słowa Maryi z tego wydarzenia wydają się wam najważniejsze? (Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa).
- Jaką postawę Maryi wobec Boga wyrażają te słowa?( posłuszeństwo, zaufanie, miłość, oddanie Bogu).
3. Zastosowanie życiowe
Czego uczy nas Maryja? (posłuszeństwa Bogu, modlitwy). Czas Adwentu przypomina nam, że na przyjście Jezusa należy się przygotować. Powinniśmy oczekiwać Go z wielką tęsknotą i miłością. Tęsknotę ludzi za Jezusem wyraża fioletowy kolor szat liturgicznych.
- Kto najlepiej był przygotowany na przyjście Pana Jezusa? (Maryja).
- Jak możemy naśladować Maryję, aby dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia? (modlić się, uczestniczyć w roratach, czynić dobro, podjąć drobne wyrzeczenia).
- Pomyślcie, jak żyłoby się w naszym mieście gdyby wszyscy postanowili postępować tak, jak Maryja. Jakimi stali by się ludźmi? A zatem ogłośmy hasło tegorocznego Adwentu: "Lepsi z Maryją!" Otrzymacie teraz gazetę, a w niej jest miejsce na wasz artykuł na ten temat. Pracujecie w grupach 10 minut. Po upływie czasu następuje prezentacja prac. Widzę, że zrozumieliście potrzebę duchowego przygotowania się do Bożego Narodzenia.
Pomocą dla was będzie kalendarz adwentowy. Będzie to wasz osobisty kalendarz realizacji adwentowych postanowień (rozdać uczniom kalendarze). Natomiast w klasie o potrzebie przygotowania się do Świąt będzie nam przypominał wieniec adwentowy, który będziemy zapalać na czas modlitwy na katechezach. Cztery świece: nadziei, radości, przebaczenia, ofiarności przypominają cztery niedziele Adwentu.
O postawie Maryi postarajcie się pamiętać każdego dnia Adwentu. Szczególnie, gdy będziecie uczestniczyć w roratach. Ciemność na początku tej Mszy św. to symbol ciemności grzechu, które może rozproszyć w duszy człowieka tylko Chrystus; zapalone lampiony - to symbol Chrystusa, który niszczy swoim przyjściem ciemności zła i grzechu. Zapalona świeca maryjna - roratka - niech będzie dla was przypomnieniem, że na przyjście Pana Jezusa należy się dobrze przygotować i oczekiwać Go z wielką miłością. Wspólną modlitwą poprosimy Matkę Bożą o pomoc w realizacji naszych adwentowych postanowień (rozdać kartki a modlitwą).
4. Modlitwa
O Maryjo, Twoje serce napełniło się radością, kiedy Anioł zwiastował Ci, że staniesz się Matką Jezusa, Boga z nami.
Oto moje serce: napełnij je Bożą radością, aby promieniowało nią w domu i dawało ją tym, którzy są smutni.
Przyjdź o Jezu, wielki darze Boga: oświeć mój dom Twoją radością. Amen.
Zapis tematu: Razem z Maryją czekamy na przyjście Pana Jezusa.
5. Rozdanie kart pracy
Karta pracy.
1. Uzupełnij zdania:
Ludzie przez długi czas czekali na przyjście .................. .
My również każdego roku, przed Świętami Bożego Narodzenia .................... się do nadejścia Chrystusa. Okres ten nazywamy .................... .Najważniejszą osobą Adwentu, która uczy nas oczekiwania na Zbawiciela jest ................. .
2. Podkreśl właściwą odpowiedź:
Słowa: "Oto ja służebnica Pańska..." wypowiedziała:
- św. Elżbieta;
- św. Barbara;
- Maryja;
- św. Marta.
3. Narysuj i podpisz symbole, które są obecne tylko w Adwencie.
Wanda Baracz